Ekologik stikerlar berishni muddatlari 2025 yil 1 martga ko'chirildi
O'zbekiston hukumati avtomobillarga ekologik stikerlar joriy etish muddatlarini o'zgartirdi. Avvaliga ularni berishni 2024 yil 1 iyundan boshlash rejalashtirilgan edi, lekin bu jarayon 2025 yil 1 martgacha kechiktirildi.
O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi 3 iyul kuni barcha kategoriyalardagi avtomobil va mototsikl transporti uchun ekologik stikerlar joriy etish muddatlarini o'zgartirish to'g'risida qaror qabul qildi.
Endi 2025 yil 1 yanvargacha O'zbekistonning atmosfera havosining dinamik elektron ekologik xaritasini ishlab chiqish topshirilgan, bu xarita barcha ekologik zonalardan real vaqt rejimida ma'lumotlarni yig'adi.
Ekologik zonalar (qizil, sariq va yashil) va ularning chegaralari aholiga qulay ma'lumot berish uchun belgilar o'rnatilishi kerak. Onlayn platformalarda ham e'lon qilinishi zarur.
Oldinroq, shahar hududini bir necha ekologik zonalarga bo'lish rejalashtirilgani haqida xabar berilgan edi. Bu zonalarga kirishni zararli moddalar miqdoriga qarab bosqichma-bosqich cheklash taklif etilmoqda.

Выдача экостикеров для автомобилей перенесена на 1 марта 2025 года
Правительство Узбекистана изменило сроки введения экологических стикеров для автомобилей. Первоначально их выдачу планировалось начать 1 июня 2024 года, но этот процесс был отложен до 1 марта 2025 года.
Кабинет министров Узбекистана постановлением от 3 июля изменил сроки введения экологических стикеров для всех категорий автомототранспорта.
Теперь до 1 января 2025 года поручено разработать динамическую электронную экологическую карту атмосферного воздуха Узбекистана, которая будет аккумулировать информацию из всех экологических зон в режиме реального времени.
На территориях экологических зон (красных, жёлтых и зелёных) и на их границах необходимо установить знаки для удобного информирования населения. Информация также должна публиковаться на онлайн-платформах.
Ранее сообщалось, что территорию города планируют разделить на несколько экологических зон. Предлагается поэтапно ограничивать въезд в эти зоны в соответствии с уровнем загрязняющих веществ, выделяемых транспортными средствами.