O'zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o'zgarishi vazirligi "Mening bog'im" loyihasi doirasida Toshkent viloyatida 23 ta "yashil bog'lar" yaratishni ma'lum qildi. Parklarda 500 dan 1 500 gacha dekorativ daraxt ko'chatlari ekiladi va dam olish uchun zamonaviy sharoitlar yaratiladi.
2024 yildan boshlab, davlat g’aznasidan ajratilgan mablag'larning kamida 50% jamoat bog'lari va parklar yaratishga yo'naltirilishi kerak.
Shu yilning o'zida O'zbekiston Respublikasining 208 ta tuman va shaharlarida "Mening bog'im" loyihasi amalga oshiriladi, unga 52 milliard so'm ajratildi, tuman va shaharlar uchun esa kamida 250 million so'm. 444 ta yashil bog' va 160 ta jamoat parklari yaratish loyihalari shu kuzda boshlanadi.
Oldinroq, O'zbekistonning iqtisodiyot va moliya vazirligi "Mening bog'im" loyihasining birinchi mavsumi bo'yicha ovoz berish jarayoni boshlangani haqida xabar berdi, ovozlar to'plash jarayoni 6 iyul kuni soat 10:00 ga qadar davom etdi.

В Ташкентской области планируется создание 23 зеленых садов
Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан сообщило, что в рамках проекта «Мой сад» в Ташкентской области будут созданы 23 «зеленых сада». В парках будут высажены от 500 до 1 500 саженцев декоративных деревьев, а также обеспечены современные условия для отдыха.
С 2024 года не менее 50% средств, выделяемых из госбюджета на программу, должно направляться на создание общественных парков и садов. В этом году в 208 районах и городах Республики Узбекистан будет реализован проект «Мой сад», на цели которого выделили 52 млрд сумов, а в районах и городах – не менее 250 млн сумов. Запуск проектов по созданию 444 зелёных садов и 160 общественных парков начнётся уже этой осенью.
Раннее сообщалось, что Министерство экономики и финансов Узбекистана объявило старт голосования по первому сезону проекта «Мой сад», процесс сбора голосов которого проводился до 10:00 утра 6 июля.