COP29da BMT Bosh kotibi o‘rinbosari O‘zbekistonning Milliy pavilyonini ziyorat qildi
BMT Bosh kotibi o‘rinbosari va BMT Atrof-muhit dasturi (YUNEP) ijrochi direktori Inger Andersen Bokudagi COP29 anjumanida O‘zbekiston Milliy pavilyonini ziyorat qildi.
Uchrashuv davomida Andersen O‘zbekistonning YUNEP bilan faol hamkorligi va mamlakatning tabiatni muhofaza qilish tashabbuslarini amalga oshirishdagi ishtiroki uchun minnatdorchilik bildirdi. U O‘zbekistonda o‘tkazilgan yuqori darajadagi tadbirlar, xususan, BMTning atrof-muhitni muhofaza qilish konvensiyalari sessiyalari va anjumanlarining ahamiyatini alohida ta’kidladi.
O‘zbekiston pavilyoni barqaror rivojlanish masalalariga mazmunli yondashuvi bilan unga katta taassurot qoldirdi. Andersen ekspozitsiyaning respublika tabiiy va madaniy merosini o‘ziga xos tarzda namoyish etishi bilan ajralib turishini, boshqa mamlakatlar uchun namuna bo‘lganini qayd etdi.
Inger Andersen, shuningdek, 2025-yil 24-noyabrdan 5-dekabrgacha Samarqandda bo‘lib o‘tadigan Yovvoyi fauna va flora turlarining xalqaro savdosi to‘g‘risidagi Konvensiya (CITES COP20) ishtirokchilarining 20-anjumaniga taklif etildi.

Заместитель генсека ООН посетила Национальный павильон Узбекистана на COP29
Заместитель генерального секретаря ООН и исполнительный директор Программы ООН по окружающей среде (ЮНЕП) Ингер Андерсен посетила Национальный павильон Узбекистана на конференции COP29 в Баку.
На встрече Андерсен выразила благодарность за активное сотрудничество Узбекистана с ЮНЕП и участие страны в реализации природоохранных инициатив. Она особо отметила важность проведённых в Узбекистане мероприятий высокого уровня, включая сессии и конференции природоохранных конвенций ООН.
Павильон Узбекистана произвёл на неё впечатление своим содержательным подходом к вопросам устойчивого развития. Андерсен подчеркнула, что экспозиция выделяется оригинальным представлением природного и культурного наследия республики, став примером для других стран.
Ингер Андерсен также была приглашена на 20-ю Конференцию сторон Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры (CITES COP20), которая пройдёт в Самарканде с 24 ноября по 5 декабря 2025 года.