O‘zbekistonning TDTga a’zo davlatlar ekologiyasini yaxshilash bo‘yicha tashabbuslari
O‘zbekiston Turkiy Davlatlar Tashkiloti (TDT) doirasida ekologiyani yaxshilash bo‘yicha tashabbuslarni faol ravishda ilgari surmoqda. Shavkat Mirziyoyev xalqaro uchrashuvlarda atrof-muhitni muhofaza qilish bo‘yicha takliflarni muntazam ravishda ilgari surib, ekologik muammolarni hal etishning muhimligini ta’kidlab kelmoqda.
2022-yilda Samarqandda TDTning birinchi sammiti bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston a’zo mamlakatlar salohiyatini ro‘yobga chiqarish uchun hamkorlikni kuchaytirish taklifini kiritdi. 2023-yilda Turkiyada o‘tkazilgan sammitda Prezident global iqlim o‘zgarishi mavzusiga alohida e’tibor qaratib, favqulodda vaziyatlar bilan ishlash uchun tizimli platforma yaratish, tabiiy xavf-xatarlarni kuzatish uchun yangi texnologiyalarni joriy etish va tegishli vazirliklar o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga chaqirdi.
2024-yilda Ozarbayjonda bo‘lib o‘tgan TDTning norasmiy sammitida Mirziyoyev ekologiyani yaxshilash bo‘yicha sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirish uchun Turkiy ekologiya kengashini tuzishni taklif etdi. Bosh qarorgohni Orol fojiasidan eng ko‘p jabr ko‘rgan hududga yaqin joylashgan Nukus shahrida joylashtirish rejalashtirilmoqda.
O‘zbekiston TDTning ayrim davlatlari bilan ham faol hamkorlik olib bormoqda. Ozarbayjon bilan kelishuvlar doirasida tajriba almashmoqda, Qozog‘iston bilan esa Sirdaryo havzasida tabiatni muhofaza qilish bo‘yicha qo‘shma loyihalarni amalga oshirmoqda. Qirg‘iziston bilan yovvoyi tabiatni muhofaza qilish dasturlari, jumladan qor qoplonini saqlash loyihasi yo‘lga qo‘yilgan. Turkiya O‘zbekistonga o‘rmon xo‘jaligini rivojlantirishda mutaxassislarni tayyorlash va tog‘li hududlarni ko‘kalamzorlashtirish loyihalarini qo‘llab-quvvatlash orqali yordam ko‘rsatmoqda.
Xalqaro maydonda O‘zbekiston Markaziy Osiyo mamlakatlari va boshqa hamkorlar bilan noyob turlarni muhofaza qilish va tabiiy hududlarni saqlab qolish bo‘yicha hamkorlik qilmoqda. Yaqinda mintaqa davlatlari ko‘chib yuruvchi yirtqich qushlarni himoya qilish bo‘yicha memorandum imzoladi. Shuningdek, O‘zbekiston 2024-yilda ochilgan Markaziy Osiyo iqlimni o‘rganish universitetini tashkil etishni taklif qilgan edi.

Инициативы Узбекистана по улучшению экологии государств-членов ОТГ
Узбекистан активно продвигает инициативы по улучшению экологии в рамках Организации тюркских государств (ОТГ). Шавкат Мирзиёев регулярно выдвигает предложения по защите окружающей среды на международных встречах, подчёркивая важность решения экологических проблем.
В 2022 году в Самарканде состоялся первый саммит ОТГ, где Узбекистан предложил усилить сотрудничество для раскрытия потенциала стран-участников. На саммите в Турции в 2023 году Президент выделил тему глобальных климатических изменений и призвал создать системную платформу для работы с чрезвычайными ситуациями, внедрить новые технологии для отслеживания природных угроз и усилить связи между профильными министерствами.
На неформальном саммите ОТГ в Азербайджане в 2024 году Мирзиёев предложил создать Тюркский экологический совет для координации усилий по улучшению экологии. Штаб-квартиру планируется разместить в Нукусе, близко к региону, наиболее пострадавшему от катастрофы Арала.
Узбекистан также активно сотрудничает с отдельными странами ОТГ. С Азербайджаном он обменивается опытом в рамках соглашений, а с Казахстаном ведёт совместные проекты по охране природы в бассейне Сырдарьи. С Кыргызстаном налажены программы по защите дикой природы, включая проект по сохранению снежного барса. Турция помогает Узбекистану в развитии лесного хозяйства, обучая специалистов и поддерживая проекты по озеленению горных районов.
На международной арене Узбекистан сотрудничает со странами Центральной Азии и другими партнёрами по защите редких видов и сохранению природных территорий. Недавно страны региона подписали меморандум для защиты мигрирующих хищных птиц. Узбекистан также предложил создать Центральноазиатский университет по изучению климата, который открылся в 2024 году.