O‘zbekiston Turkiy ekologiya kengashining birinchi yig‘ilishini o‘tkazishga tayyor
Shavkat Mirziyoyev Bishkekda bo‘lib o‘tgan Turkiy davlatlar tashkiloti Davlat rahbarlari kengashi yig‘ilishida ishtirok etdi. U o‘z nutqida tashkilotga a’zo mamlakatlar o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashning muhim yo‘nalishlarini qayd etdi. Davlat rahbari alohida e’tibor qaratgan asosiy mavzulardan biri ekologiya bo‘ldi.
Mirziyoyev iqlim o‘zgarishi va boshqa o‘tkir ekologik muammolar bilan bog‘liq masalalarni hal qiladigan Turkiy ekologiya kengashini tuzish bo‘yicha ishlarni jadallashtirish zarurligini ta’kidladi. Bu boradagi hamkorlikni jadallashtirish maqsadida vazirlar darajasidagi kengashning birinchi yig‘ilishini kelgusi yilda O‘zbekistonda o‘tkazishni taklif qildi.
Prezident, shuningdek, Ozarbayjon yetakchisi Ilhom Aliyevni COP-29 global sammiti o‘tkazilishi bilan tabrikladi va tez orada Bokuda o‘z ishini boshlaydigan ushbu muhim tadbirni tashkil etishda muvaffaqiyatlar tiladi.

Узбекистан готов провести первое заседание Тюркского экологического совета
Шавкат Мирзиёев принял участие в заседании Совета глав государств Организации тюркских государств, которое состоялось в Бишкеке. В своём выступлении он отметил важные направления для укрепления сотрудничества между странами-участницами организации. Одной из ключевых тем стала экология, к которой глава государства привлёк особое внимание.
Мирзиёев подчеркнул необходимость ускорения работы по созданию Тюркского экологического совета, который будет заниматься решением вопросов, связанных с климатическими изменениями и другими острыми экологическими проблемами. Он предложил провести первую встречу совета на уровне министров в Узбекистане в следующем году, чтобы ускорить сотрудничество в этой сфере.
Президент также поздравил лидера Азербайджана Ильхама Алиева с предстоящим проведением глобального саммита COP-29 и выразил пожелания успехов в организации этого важного мероприятия, которое вскоре начнёт работу в Баку.