Erkin Muhitdinov O‘zbekiston O‘rmon xo‘jaligi agentligi direktori vazifasini vaqtincha bajaruvchi etib tayinlandi
Erkin Muhitdinov O‘zbekiston Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi huzuridagi O‘rmon xo‘jaligi agentligi rahbari vazifasini vaqtincha bajaruvchi etib tayinlandi. Ilgari bu lavozimda Nizomiddin Bakirov yetti yarim yil davomida faoliyat yuritgan edi.
Erkin Muhitdinovning tayinlanishi Ekologiya vazirligi matbuot xizmati tomonidan tasdiqlanib, O‘zA tomonidan yoritildi. U bundan oldin, 2024-yil 2-dekabrdan boshlab, Ekologiya vazirligining O‘rmon siyosati, bioxilma-xillik va ekoturizm boshqarmasi boshlig‘i lavozimida ishlab kelayotgan edi.
Erkin Muhitdinov boy kasbiy tajribaga ega. Ekologiya vazirligiga o‘tishidan avval moliya-iqtisodiyot sohasida turli lavozimlarda ishlagan. 2023-yil avgustidan 2024-yil martgacha Ohangaron tumani hokimi, keyin besh oy davomida Toshkent viloyati hokimining birinchi o‘rinbosari lavozimida ishlagan, biroq qoniqarsiz natijalari tufayli lavozimidan ozod etilgan.
Muhitdinov 1976-yilda tug‘ilgan bo‘lib, Andijon davlat iqtisodiyot va boshqaruv instituti, O‘zbekiston bank-moliya akademiyasi hamda Yaponiyaning rivojlanayotgan iqtisodiyotlar instituti IDEAS-JETROda ta’lim olgan. U o‘z faoliyati davomida Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki, “Turonbank”, Markaziy bank va Vazirlar Mahkamasida rahbarlik lavozimlarini egallagan. 2017-2022-yillarda Bandlik va mehnat munosabatlari vazirining birinchi o‘rinbosari, keyinchalik esa Bandlik va kambag‘allikni qisqartirish vazirining o‘rinbosari lavozimlarida faoliyat yuritgan.

Эркин Мухитдинов назначен врио директора Агентства лесного хозяйства Узбекистана
Эркин Мухитдинов стал временно исполняющим обязанности руководителя Агентства лесного хозяйства при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана. Ранее эту должность в течение семи с половиной лет занимал Низомиддин Бакиров.
Назначение Эркина Мухитдинова было подтверждено пресс-службой Минэкологии и освещено агентством УзА. До этого, с 2 декабря 2024 года, он возглавлял управление лесной политики, биоразнообразия и экотуризма в Минэкологии.
Эркин Мухитдинов имеет богатый профессиональный опыт. До перехода в Министерство экологии он занимал различные посты в финансово-экономической сфере. С августа 2023 по март 2024 года был хокимом Ахангаранского района, а затем пять месяцев проработал первым заместителем хокима Ташкентской области, однако был освобождён от должности за неудовлетворительные результаты.
Мухитдинов родился в 1976 году и получил образование в Андижанском государственном институте экономики и управления, Банковско-финансовой академии Узбекистана, а также в японском Институте развивающихся экономик IDEAS-JETRO. За свою карьеру он занимал руководящие позиции в Национальном банке внешнеэкономической деятельности, «Туронбанке», Центральном банке и Кабинете министров. В период с 2017 по 2022 год он был первым заместителем министра занятости и трудовых отношений, а затем заместителем министра занятости и сокращения бедности.