Oʻzbekistonning janubiy hududlari ekologik falokat yoqasida turibdi
Oʻzbekiston janubi hayot va qishloq xoʻjaligi uchun yaroqsiz boʻlib qolishi mumkinligi haqida Birlashgan Millatlar Tashkilotining Barqaror energetika boʻyicha Yevropa iqtisodiy komissiyasi rais oʻrinbosari Chokan Laumulin maʼlum qildi. Ekspertning bashorati umidsizlikka solmoqda.
Chokan Laumulinning soʻzlariga koʻra, Oʻzbekiston janubida oʻrtacha yillik harorat 43 daraja Selsiygacha koʻtarilishi mumkin. Ushbu hodisa sugʻorish uchun suv tanqisligini keltirib chiqarishi mumkin, bu esa qishloq xoʻjaligini olib borish imkoniyatining yoʻqligiga olib keladi. Mamlakatda qishloq xoʻjaligi mahsulotlarining yetishmasligi oʻz navbatida ishsizlik darajasining oshishiga va aholining Oʻzbekistonning shimoliy hududlariga ommaviy koʻchishiga olib kelishi mumkin.
Bundan tashqari, suv kabi hayotiy muhim resursning yetishmasligi qoʻshni mamlakatlar oʻrtasida harbiy toʻqnashuvlarga olib kelishi mumkin.
BMT eksperti fikricha, xuddi shunday muammolar janubiy Qozogʻistonda ham kutilmoqda.
Chokan Laumulin shuningdek, 10 yil ichida iqlim oʻzgarishi butun insoniyat uchun muhim muhokama mavzusiga aylanishini taʼkidladi.

Южные регионы Узбекистана находятся на пороге экологической катастрофы
О том, что Юг Узбекистана может стать непригодным для жизни и сельского хозяйства, заявил заместитель председателя Европейской экономической комиссии Организации Объединённой Нации по устойчивой энергетике Чокан Лаумулин. Прогноз эксперта оказался неутешительным.
По словам Чокана Лаумулина, среднегодовая температура на юге Узбекистана может подняться до +43 градусов Цельсия. Данное явление может вызвать дефицит воды для орошения, что повлечёт за собой отсутствие возможности ведения сельского хозяйства. Недостаток агропроизводства в стране, в свою очередь, может привести к росту уровня безработицы, а также массовому оттоку населения в северные регионы Узбекистана.
Кроме того, нехватка такого жизненно важного ресурса как вода, может привести к военным столкновениям между соседними странами.
По мнению эксперта ООН, аналогичные проблемы ожидают и южный Казахстан.
Чокан Лаумулин так же подчеркнул, что уже через 10 лет изменение климата станет важнейшей темой для обсуждения для всего человечества.