Shavkat Mirziyoyev Toshkent viloyatiga qilgan safari chog’ida Yangiyo’l tumanidagi “tinchlik” kichik sanoat zonasiga tashrif buyurdi. Sanoat zonasi to’rt yil oldin 36 gektar maydonda tashkil etilgan bo’lib, u yerda zarur infratuzilma ob’ektlari qurilgan va ishlab chiqarish uchun sharoit yaratilgan.
Hududda qurilish materiallari ishlab chiqarish, yengil va oziq-ovqat sanoati bilan bog’liq 15 ta loyiha amalga oshirilmoqda. Ulardan o’ntasi allaqachon o’z ishlarini boshlagan. O’tgan yili korxona 295 milliard so’mlik mahsulot ishlab chiqargan bo’lsa, bu yil hajmi qariyb ikki barobarga oshirilishi rejalashtirilgan.
Zonaning yetakchi korxonalaridan biri " Enter Steel " bo’lib, u metall konstruksiyalar, yuk ko’tarish kranlari, yuqori bosimli tanklar va boshqa mahsulotlarni ishlab chiqaradi. Loyiha 40 million dollarlik to’g’ridan-to’g’ri xorijiy investitsiyalarni jalb qildi, bu esa turli mamlakatlardan, shu jumladan Xitoy, Yaponiya, Rossiya va Germaniyadan zamonaviy uskunalarni o’rnatishga imkon berdi. Korxona 1500 kishini ish bilan ta’minlaydi.
Bundan tashqari, malakali mutaxassislarni tayyorlash uchun zamonaviy uskunalar bilan jihozlangan o’quv markazi tashkil etildi. O’quv dasturi Toshkent davlat texnika universiteti bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan.
Tashrif davomida Prezident mahsulot ishlab chiqarish jarayoni va ko’rgazmasi bilan tanishdi, shuningdek, korxona mahsulotlari talab qilinadigan tarmoqlar bilan hamkorlikni rivojlantirish bo’yicha topshiriqlar berdi.

Президент посетил промышленную зону «Тинчлик»
Шавкат Мирзиёев в ходе поездки в Ташкентскую область посетил малую промышленную зону «Тинчлик» в Янгиюльском районе. Промышленная зона была основана четыре года назад на площади 36 гектаров, где были построены необходимые инфраструктурные объекты и созданы условия для производства.
На территории зоны реализуются 15 проектов, связанных с производством строительных материалов, лёгкой и пищевой промышленностью. Десять из них уже начали свою работу. В прошлом году предприятие произвело продукцию на 295 миллиардов сумов, а в этом году планируется увеличить объём почти в два раза.
Одним из ведущих предприятий зоны является «Enter Steel», которое производит металлоконструкции, грузоподъёмные краны, резервуары высокого давления и другие изделия. Проект привлёк 40 млн долларов прямых иностранных инвестиций, что позволило установить современное оборудование из разных стран, включая Китай, Японию, Россию и Германию. Предприятие обеспечивает работой 1500 человек.
Кроме того, для подготовки квалифицированных специалистов создан учебный центр, оснащённый современным оборудованием. Программа обучения разработана совместно с Ташкентским государственным техническим университетом.
В ходе визита, Президент ознакомился с производственным процессом и выставкой продукции, а также дал поручения по развитию кооперации с отраслями, где востребована продукция предприятия.