O‘zbekistonning energetika strategiyasi: "yashil" energetikaga e’tibor
O‘zbekistonda aholi va iqtisodiyotning o‘sib borayotgan talabini qondirish maqsadida energetika tarmog‘ini rivojlantirish bo‘yicha ishlar davom etmoqda. Prezident Shavkat Mirziyoyevga ushbu sohada belgilangan vazifalar ijrosi va yangi loyihalar amalga oshirilishi yuzasidan axborot berildi.
So‘nggi besh yilda mamlakatimizda elektr energiyasi ishlab chiqarish hajmi 30 foizga oshib, 81,5 milliard kilovatt-soatga yetdi. Prognozlarga ko‘ra, 2035-yilga borib elektr energiyasi iste’moli 121 milliard kilovatt-soatni tashkil etadi, bu esa energetikaning barcha yo‘nalishlarini faol rivojlantirishni talab qiladi.
"Yashil" energetikani rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. 2030-yilga borib uning umumiy ishlab chiqarishdagi ulushini 54 foizga yetkazish rejalashtirilgan. Gidroenergetika va atom energetikasi eng istiqbolli yo‘nalishlar hisoblanadi.
2025-2026 yillarda umumiy quvvati 167 megavatt bo‘lgan 2 ming 983 ta mikro GES qurilishi rejalashtirilgan bo‘lib, bu yiliga 500 million kilovatt-soat ekologik toza energiya ishlab chiqarish va 151 million kub metr tabiiy gazni tejash imkonini beradi.

Энергетическая стратегия Узбекистана: курс на «зеленую» энергетику
В Узбекистане продолжается работа по развитию энергетической отрасли с целью удовлетворения растущего спроса населения и экономики. Президенту Шавкату Мирзиёеву представили информацию о ходе выполнения поставленных задач и реализации новых проектов в этой сфере.
За последние пять лет объем производства электроэнергии в стране увеличился на 30% и достиг 81,5 млрд киловатт-часов. Согласно прогнозам, к 2035 году потребление электроэнергии составит 121 млрд киловатт-часов, что требует активного развития всех направлений энергетики.
Особое внимание уделяется развитию «зеленой» энергетики. К 2030 году планируется довести ее долю в общем объеме генерации до 54%. Наиболее перспективными направлениями считаются гидроэнергетика и атомная энергетика.
В перспективе планируется использовать атомную энергетику в качестве одного из базовых источников. Ведется работа над проектом по строительству маломощной атомной электростанции под строгим контролем МАГАТЭ с применением лучших мировых практик и требований безопасности.В 2025-2026 годах планируется построить 2 983 микро-гидроэлектростанции общей мощностью 167 мегаватт, что позволит ежегодно вырабатывать 500 млн киловатт-часов экологически чистой энергии и сэкономить 151 млн кубометров природного газа.