Investitsiyalar vaziri KOICA rahbari bilan uchrashdi
O’zbekiston investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Koreya xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA) Prezidenti Chang Von Sam bilan uchrashuv o’tkazdi.
KOICA O’zbekistonda ta’lim, davlat boshqaruvi, tibbiyot va raqamlashtirishni rivojlantirishga qo’shgan ulkan hissasi ta’kidlandi. So’nggi yillarda ushbu sohalarda qiymati 250 million dollardan ortiq bo’lgan 40 dan ortiq loyiha va dasturlar amalga oshirildi.
Uchrashuvda hamkorlikni kengaytirishning yangi yo’nalishlari, jumladan, O’zbekiston hududlarida qo’shma tadbirlar o’tkazish, infratuzilma va ijtimoiy ahamiyatga molik loyihalarni amalga oshirish, mamlakatning eksport va investitsiya siyosatini boshqarish mexanizmlarini takomillashtirish bo’yicha maslahat va texnik ko’mak jalb etish belgilandi.
Uchrashuv yakunida o’zaro anglashuv memorandumi imzolandi, unda umumiy qiymati 300 million dollar bo’lgan 29 ta yangi loyiha mavjud. Ushbu loyihalar davlat boshqaruvini raqamlashtirish, iqlim o’zgarishiga qarshi kurash va ta’lim tizimini rivojlantirish kabi sohalarni qamrab oladi.

Министр инвестиций встретился с главой KOICA
Министр инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Лазиз Кудратов провёл встречу с Президентом Корейского агентства международного сотрудничества (KOICA) Чанг Вон Самом.
Был подчёркнут значительный вклад KOICA в развитие образования, государственного управления, медицины и цифровизации в Узбекистане. За последние годы в этих сферах реализовано более 40 проектов и программ на сумму свыше 250 млн долларов.
На встрече также были определены новые направления для расширения сотрудничества, включая проведение совместных мероприятий в регионах Узбекистана, реализацию инфраструктурных и социально значимых проектов, а также привлечение консультационной и технической поддержки для улучшения механизмов управления экспортной и инвестиционной политикой страны.
По итогам встречи был подписан Меморандум о взаимопонимании, который включает 29 новых проектов на общую сумму 300 млн долларов. Эти проекты охватывают такие области, как цифровизация государственного управления, борьба с изменением климата и развитие системы образования.