O'zbekistonda mikromoliya banklari paydo bo'ladi
Oliy Majlis Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisida mikromoliyalashtirish sohasini takomillashtirishga qaratilgan qonun loyihasi ko’rib chiqildi. Qonun loyihasi mikromoliyaviy banklarni — muayyan shartlarda bank xizmatlarini ko’rsatishi mumkin bo’lgan yuridik shaxslarni joriy etish uchun huquqiy asos yaratadi.
Mikromoliya xizmatlariga talab ortib bormoqda, ammo hozirgi cheklovlar bank bo’lmagan kredit tashkilotlariga qo’shimcha moliyaviy resurslarni jalb qilish va ko’proq mijozlarga xizmat ko’rsatishni qiyinlashtiradi. Tijorat banklari sifatida ishlashi mumkin bo’lgan mikromoliya tashkilotlari uchun huquqiy bazaning yetishmasligi ham muammo hisoblanadi.
Qonun loyihasi mikromoliya banklari faoliyati va ularni tijorat banklariga aylantirish uchun huquqiy asos yaratishni taklif qiladi. Deputatlarning fikriga ko’ra, yangi qonunning qabul qilinishi mahalliy moliyaviy xizmatlarga bo’lgan ehtiyojni qondirishga yordam beradi va hududlarda mikromoliya xizmatlaridan foydalanishni oshiradi. Innovatsiya, shuningdek, kichik va o’rta biznesni qo’llab-quvvatlaydi va aholining tadbirkorlik tashabbuslarini amalga oshirishga yordam beradi.

В Узбекистане появятся микрофинансовые банки
На очередном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса был рассмотрен проект закона, направленный на улучшение сферы микрофинансирования. Законопроект создаёт правовую основу для введения микрофинансовых банков — юридических лиц, которые могут оказывать банковские услуги на определённых условиях.
Спрос на микрофинансовые услуги растёт, но нынешние ограничения мешают небанковским кредитным организациям привлекать дополнительные финансовые ресурсы и обслуживать больше клиентов. Отсутствие правовой базы для микрофинансовых организаций, которые могли бы работать как коммерческие банки, также является проблемой.
Проект закона предлагает создать правовую основу для работы микрофинансовых банков и их преобразования в коммерческие банки. Принятие нового закона, по мнению депутатов, поможет удовлетворить потребность в финансовых услугах на местах и увеличит использование микрофинансовых услуг в регионах. Нововведение также поддержит малый и средний бизнес, способствуя реализации предпринимательских инициатив населения.