Ukraina sanksiyalari O‘zbekiston kompaniyalari va fuqarosiga ta’sir qildi
Yangilangan sanksiyalar ro‘yxatiga jami 67 ta Rossiya va 7 ta xorijiy yuridik shaxs kiritildi. Xorijiy kompaniyalar orasida O‘zbekistonda ro‘yxatdan o‘tgan uchta korxona ham bor. Bundan tashqari, bir nafar O‘zbekiston fuqarosi ham sanksiyalar ta’siriga uchradi.
Sanksiyalar ostida qolgan O‘zbekiston kompaniyalaridan biri 2016-yilda Toshkentda ro‘yxatdan o‘tkazilgan "Mercury Renaissance" kompaniyasidir. Uning asosiy faoliyati qurilish texnikasi va uskunalarini ijaraga berish hamda lizing xizmatlarini ko‘rsatishdan iborat. Kompaniyaning ta’sischilari Rustam Rahimjonovich Mo‘minov (60%) va Shahriyar Saxiyarovich Tojiyev (40%) hisoblanadi.
Ikkinchi kompaniya Jizzax viloyatida joylashgan "Raw Materials Cellulose" kompaniyasidir. Ushbu kompaniyaning ta’sischilari sifatida Larisa Mixaylovna Utkina (76%) va Larisa Rahimjonovna Bikova (24%) ko‘rsatilgan.
Sanksiyalar ro‘yxatiga kiritilgan uchinchi tashkilot "Farg‘ona kimyo zavodi"dir. Bu korxona ham sellyuloza ishlab chiqarish bilan shug‘ullanadi va "Mercury Renaissance" kompaniyasi tarkibiga kiradi.
Shuningdek, O‘zbekiston va Rossiya fuqaroligiga ega ekanligi ta’kidlanayotgan Rustam Mo‘minov ham shaxsiy sanksiyalarga duchor bo‘ldi.
Sanksiyalar 10 yil muddatga joriy etilgan bo‘lib, ular Ukraina hududidagi aktivlarni muzlatish, litsenziyalarni bekor qilish, savdo operatsiyalarini amalga oshirishni taqiqlash, shuningdek, madaniy va ilmiy hamkorlikni to‘xtatish kabi bir qator cheklovchi choralarni o‘z ichiga oladi.

Украинские санкции коснулись узбекских компаний и гражданина
Всего в обновленный санкционный список включено 67 российских и 7 иностранных юридических лиц. Среди последних — три компании, зарегистрированные в Узбекистане. Кроме того, под санкции попал один гражданин Узбекистана.
Одна из узбекских компаний, оказавшихся под санкциями, — зарегистрированная в Ташкенте в 2016 году Mercury Renaissance. Ее основной деятельностью является аренда и лизинг строительной техники и оборудования. Учредителями компании являются Рустам Рахимжанович Муминов (60%) и Шахрияр Сахиярович Тожиев (40%).
Вторая компания — Raw Materials Cellulose, расположенная в Джизакской области. Она специализируется на производстве бумажной массы и целлюлозы. Учредителями данной компании значатся Лариса Михайловна Уткина (76%) и Лариса Рахимжоновна Бикова (24%).
Третьей организацией, включенной в санкционный список, стал «Ферганский химический завод». Это предприятие также занимается производством целлюлозы и входит в структуру компании Mercury Renaissance.
Также под индивидуальные санкции попал Рустам Муминов, который, как утверждается, обладает двойным гражданством — Узбекистана и России.
Санкции введены сроком на 10 лет и предусматривают ряд ограничительных мер, включая заморозку активов, находящихся на территории Украины, аннулирование лицензий, запрет на осуществление торговых операций, а также прекращение культурного и научного сотрудничества.