XVJ O'zbekiston yalpi ichki mahsulotining o'sishini bashorat qildi
Rasmiy idoralar bilan uchrashuvlarda joriy iqtisodiy voqelik, istiqbollar va siyosatning ustuvor yo’nalishlari muhokama qilindi. Missiya yakunlari bo’yicha Abdix 2024 yilning birinchi yarmida O’zbekistonning Real yalpi ichki mahsuloti yiliga 6,4 foizga o’sganini ta’kidladi. Biroq, energiya narxining oshishi tufayli inflyatsiya 10,5 foizga yetdi. Shu bilan birga, pul o’tkazmalari 32 foizga oshdi va xalqaro zaxiralar barqaror bo’lib qolmoqda.
O’zbekiston iqtisodiyoti o’sishda davom etishi kutilmoqda va kelgusi yillarda yalpi ichki mahsulotning o’sish sur’ati 5,5 foizdan oshishi mumkin. Inflyatsiya, ehtimol, qattiq pul-kredit siyosati va energiya narxlarini barqarorlashtirish orqali pasayadi. Shu bilan birga, joriy hisob taqchilligi 2025 yilga kelib YaIMning 6 foizigacha kamayishi kutilmoqda. Mintaqaviy beqarorlik va tovar narxlarining o’zgarishi bilan bog’liq xavflar muhim bo’lib qolmoqda. Biroq, pul o’tkazmalarining o’sishi va oltin narxining oshishi iqtisodiyotni mustahkamlash uchun yangi imkoniyatlar yaratishi mumkin.
XVJ O’zbekistonning moliyaviy barqarorlikni saqlash, xarajatlarni nazorat qilish va davlat moliyasini boshqarishni takomillashtirish borasidagi sa’y-harakatlarini ijobiy baholaydi. Rejalarda bank sektorini modernizatsiya qilish va davlat korxonalarini xususiylashtirishga qaratilgan tarkibiy islohotlarni davom ettirish ko’zda tutilgan. Jahon savdo tashkilotiga qo’shilishda ham taraqqiyot kutilmoqda, bu esa ichki bozorda raqobatni kuchaytiradi.

МВФ спрогнозировала рост ВВП Узбекистана
В ходе встреч с официальными органами обсуждались текущие экономические реалии, перспективы и приоритеты политики. По итогам миссии Абдих отметил, что в первой половине 2024 года реальный ВВП Узбекистана вырос на 6,4 процента в годовом выражении. Однако инфляция, усиленная повышением цен на энергоносители, достигла 10,5 процента. Одновременно денежные переводы увеличились на 32 процента, а международные резервы остаются стабильными.
Ожидается, что экономика Узбекистана продолжит расти, и темпы прироста ВВП могут превысить 5,5 процента в ближайшие годы. Инфляция, вероятно, снизится за счёт жёсткой денежно-кредитной политики и стабилизации цен на энергоносители. Дефицит текущего счета, по прогнозам, сократится до 6 процентов ВВП к 2025 году. Несмотря на это, сохраняются риски, связанные с региональной нестабильностью и изменениями цен на сырьевые товары. Рост денежных переводов и повышение цен на золото могут способствовать дальнейшему укреплению экономики.
МВФ высоко оценивает усилия Узбекистана по поддержанию финансовой стабильности, контролю расходов и улучшению управления государственными финансами. В планах страны — продолжение структурных реформ, модернизация банковского сектора и приватизация государственных предприятий. Ожидается также прогресс в присоединении к Всемирной торговой организации, что усилит конкуренцию на внутреннем рынке.