Xitoy O‘zbekistonda elektromobillarni sinovdan o‘tkazish markazini tashkil etadi
O‘zbekistonda yangi energiya manbalarida harakatlanuvchi transport vositalarini sinovdan o‘tkazish va sertifikatlash bo‘yicha innovatsion o‘quv markazini tashkil etish rejalashtirilmoqda. Loyiha Toshkent davlat texnika universiteti (TDTU) va Guandun sanoat va savdo instituti hamkorligida Xitoyning GAC avtomobilsozlik korporatsiyasi ishtirokida amalga oshiriladi.
Ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasidagi onlayn uchrashuvda tomonlar akademik aloqalarni kengaytirish, qo‘shma loyihalarni amalga oshirish va qo‘shma ta’lim dasturlarini joriy etish istiqbollarini muhokama qildilar.
Xususan, quyidagilar bo‘yicha kelishuvlarga erishildi:
• TDTU qoshida GAC bilan hamkorlikda yangi energiya manbalarida ishlaydigan transport vositalarini sinovdan o‘tkazish va sertifikatlash bo‘yicha innovatsion o‘quv markazini tashkil etish.
• 3+1 formatidagi ta’lim dasturini ishga tushirish.
• OTMlar o‘rtasida diplomlarni o‘zaro tan olish mexanizmini ishlab chiqish.
Tomonlar loyihalarni amalga oshirish mexanizmlarini mamlakatning tegishli vazirlik va idoralari bilan kelishish maqsadida joriy yil iyun oyida Xitoy delegatsiyasining O‘zbekistonga tashrifini tashkil etish tashabbusini qo‘llab-quvvatladilar.

Китай создаст в Узбекистане центр испытаний электромобилей
В Узбекистане планируется создание инновационного учебного центра по испытаниям и сертификации транспортных средств на новых источниках энергии. Проект будет реализован при сотрудничестве Ташкентского государственного технического университета (ТГТУ) и Гуандунского института промышленности и торговли при участии китайской автомобилестроительной корпорации GAC.
В ходе онлайн-встречи между двумя вузами стороны обсудили перспективы расширения академических связей, реализации совместных проектов и внедрения совместных образовательных программ.
В частности, были достигнуты договоренности о:
•  Создании при ТГТУ инновационного учебного центра по испытаниям и сертификации транспортных средств на новых источниках энергии совместно с GAC.
•  Запуске образовательной программы в формате 3+1.
•  Разработке механизма взаимного признания дипломов между вузами.
Стороны поддержали инициативу организации визита китайской делегации в Узбекистан в июне этого года для согласования механизмов реализации проектов с профильными министерствами и ведомствами страны.