Hukumat aholini ish bilan ta’minlash va qashshoqlikka qarshi kurashishni kuchaytirishni talab qilmoqda
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligidagi yig‘ilishda bir qator tumanlar hokimlariga nisbatan keskin tanqid bildirildi. Birinchi yarim yillikda 2 million 600 ming kishini ish bilan ta’minlash va 722 ming fuqaroni kambag‘allikdan chiqarish rejalashtirilgani ma’lum qilindi.
Biroq, mablag‘ va imkoniyatlar mavjud bo‘lishiga qaramay, 15 ta tumanda bandlik rejasi to‘liq bajarilmagan. Ular orasida Muborak, Bo‘ston, Vobkent, Marhamat, Farg‘ona, Zangiota, Do‘stlik, Chortoq, Qorao‘zak, Uychi, Xonobod, Yangibozor, Parkent, Arnasoy va Uchko‘prik tumanlari bor.
Ta’kidlanishicha, agar ushbu tumanlar hokimlari uch oy ichida rejani bajarmasa, ularning barchasi lavozimidan ozod etiladi.
Shuningdek, Uchquduq, Angren va Karmana tumanlarida kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar sust ekanligi ko‘rsatib o‘tildi.

Власти требуют усилить работу по трудоустройству и борьбе с бедностью
На совещании под председательством президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, прозвучала резкая критика в адрес хокимов ряда районов. Так, в первом полугодии было запланировано трудоустроить 2 миллиона 600 тысяч человек и вывести из бедности 722 тысячи граждан.
Однако, несмотря на наличие средств и возможностей, план по трудоустройству полностью не выполнен в 15 районах. Среди них — Муборак, Бустан, Вабкент, Мархамат, Фергана, Зангиота, Дустлик, Чартак, Караузяк, Уйчи, Ханабад, Янги-Базар, Паркент, Арнасай и Учкуприк.
Отмечено, что если хокимы этих районов не выполнят план в течение трёх месяцев, все они будут освобождены от должностей.