Sevastopol O‘zbekiston bilan eksport hamkorligini kengaytirmoqda
Sevastopol rasmiylari 2025-yilda mintaqaning eksport ta’minoti hajmi 2,4 million dollarni tashkil etishini taxmin qilmoqda. Eksport uchun yo‘nalishlardan biri O‘zbekiston bilan hamkorlik bo‘lib qolmoqda, deb xabar berdi Rossiya shahar hukumati.
Yil boshidan buyon Sevastopoldan eksport hajmi 400 ming dollardan oshdi, yil oxiriga kelib esa 2,4 million dollargacha o‘sishi kutilmoqda. Tashqi sanksiyalar bosimiga qaramay, mintaqa eksport aloqalarini, jumladan, "Xalqaro kooperatsiya va eksport" milliy loyihasidagi ishtiroki va eksportni qo‘llab-quvvatlash mintaqaviy markazi faoliyati tufayli faol rivojlantirmoqda.
O‘zbekiston Sevastopolning doimiy savdo hamkorlari qatoriga kiradi. Xususan, viloyatdagi baliqchilik sanoati klasteri korxonalari bir necha yildan buyon Qora dengiz muzlatilgan balig‘i, dengiz mahsulotlari va konservalarini respublikaga yetkazib bermoqda. Bundan tashqari, Sevastopol shahridagi vinochilik xo‘jaliklari mahsulotlari ham O‘zbekistonga eksport qilinmoqda.
"So‘nggi yillarda Sevastopol baliqchilik sanoati mahsulotlari Belarus, Qozog‘iston, O‘zbekiston, Turkiya, Janubiy Afrika Respublikasi va Yangi Zelandiyaga muvaffaqiyatli yetkazib berildi," - deyiladi viloyat iqtisodiy rivojlanish departamenti xabarida.
Mintaqa rasmiylarining ta’kidlashicha, xalqaro cheklovlarga qaramay, Sevastopol korxonalari MDH davlatlari, jumladan, O‘zbekiston bilan savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirishda davom etmoqda, oziq-ovqat va qayta ishlangan mahsulotlarni yetkazib berish sohasida hamkorlikni mustahkamlamoqda.

Севастополь расширяет экспортное сотрудничество с Узбекистаном
Власти Севастополя прогнозируют, что объем экспортных поставок региона в 2025 году составит $2,4 млн. Одним из направлений для экспорта остается сотрудничество с Узбекистаном, сообщили в правительстве российского города.
С начала года объем экспортных поставок из Севастополя превысил $400 тыс., а к концу года ожидается рост до $2,4 млн. Несмотря на внешнее санкционное давление, регион активно развивает экспортные связи, в том числе благодаря участию в национальном проекте «Международная кооперация и экспорт» и работе регионального Центра поддержки экспорта.
Узбекистан входит в число постоянных торговых партнёров Севастополя. В частности, предприятия рыбопромышленного кластера региона уже несколько лет поставляют в республику мороженую черноморскую рыбу, морепродукты и пресервы. Кроме того, продукция винодельческих хозяйств Севастополя также экспортируется в Узбекистан.
«За последние годы продукция рыбной отрасли Севастополя успешно поставлялась в Беларусь, Казахстан, Узбекистан, Турцию, ЮАР и Новую Зеландию», — отметили в региональном департаменте экономического развития.
Как подчеркивают власти региона, несмотря на международные ограничения, предприятия Севастополя продолжают развивать торгово-экономические связи со странами СНГ, в том числе с Узбекистаном, укрепляя сотрудничество в сфере поставок продуктов питания и переработанной продукции.