Innovatsiya va iqtisodiyot: senator Alixanov xalqaro konferentsiyada nutq so'zladi
Senatning Orolbo’yi mintaqasini rivojlantirish va ekologiya masalalari qo’mitasi raisi Boriy Alixanov Berdax nomidagi Qoraqalpoq davlat universiteti tomonidan tashkil etilgan “fan va iqtisodiyotning o’zaro bog’liqligi-modernizatsiya va innovatsion rivojlanish asosi” xalqaro ilmiy — amaliy konferensiyasida ishtirok etdi.
Alixanov “Global muammolarga mintaqaviy javoblar” ma’ruzasida mamlakatning iqtisodiy o’sishi va barqaror rivojlanishi uchun energiya muhimligini ta’kidladi. Uning ta’kidlashicha, global uglevodorod zaxiralarining kamayishi va ekologik muammolarning kuchayishi fonida qayta tiklanadigan energiya kelajak uchun asosiy sohaga aylanmoqda. Davlat muqobil energiya manbalaridan foydalanishni qo’llab-quvvatlaydi, masalan, jismoniy shaxslar uchun uch yillik yer va mulk solig’idan ozod qilish va bunday texnologiyalarni qo’llaydigan tadbirkorlar uchun o’n yillik imtiyozlar.
Bundan tashqari, konferentsiyada ilmiy ishlanmalarni iqtisodiyotga muvaffaqiyatli tatbiq etish misollari va uning o’sishiga yordam beradigan yangi tadqiqot yo’nalishlari ko’rib chiqildi.

Инновации и экономика: Сенатор Алиханов выступил на международной конференции
Председатель Комитета Сената по вопросам развития региона Приаралья и экологии Борий Алиханов принял участие в Международной научно-практической конференции «Взаимосвязь науки и экономики — основа модернизации и инновационного развития», которая была организована Каракалпакским государственным университетом имени Бердаха.
Алиханов выступил с докладом «Региональные ответы на глобальные вызовы», где отметил важность энергетики для экономического роста и устойчивого развития страны. Он подчеркнул, что на фоне сокращения мировых запасов углеводородов и усиления экологических проблем, возобновляемая энергетика становится ключевой областью для будущего. Государство поддерживает использование альтернативных источников энергии, предлагая льготы, такие как освобождение от уплаты земельного и имущественного налога на три года для физических лиц и на десять лет для предпринимателей, применяющих такие технологии.
Кроме того, на конференции рассмотрели примеры успешного внедрения научных разработок в экономику и новые направления исследований, способствующие её росту.