Nurafshon va Angrenda Xitoy ishtirokidagi investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda
Nurafshonda mahalliy hokimiyat vakillari Extol Global Capital Pte. Ltd kompaniyasi rahbariyati va Chjetszyan viloyatidan kelgan investorlar bilan muzokaralar o‘tkazdi. Uchrashuv yakunida 106 million dollar miqdoridagi loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha kelishuvga erishildi. Ular orasida 12,5 million dollarlik investitsiya bilan qurilish materiallari klasteri yaratish, kosmetika mahsulotlari ishlab chiqarish zavodi qurish, shuningdek, Nurafshon Business City ishbilarmonlik hududida turar-joy majmuasi, mehmonxona va restoran barpo etish loyihalari mavjud. Ushbu loyihalar orqali 2 mingdan ortiq ish o‘rni yaratilishi kutilmoqda.
Angrenda ham xitoylik investorlar ishlab chiqarish tashabbuslarini amalga oshirishni rejalashtirmoqda. Shahar hokimi Alisher Raimov Xunan, Anxoy, Shandun va Guandun viloyatlari vakillari bilan muzokaralar o‘tkazdi. Uchrashuvlar yakunida Anhui Jinpeng Energy Saving Technology, Infy Power va Xintay kompaniyalari bilan memorandumlar imzolandi.

В Нурафшане и Ангрене реализуют инвестиционные проекты с участием Китая
В Ташкентской области планируют запустить ряд крупных инвестиционных проектов с привлечением китайских компаний. Об этом сообщили в хокимияте региона.
В Нурафшане представители местных властей провели переговоры с руководством компании Extol Global Capital Pte. Ltd и инвесторами из провинции Чжэцзян. По итогам встречи достигнута договоренность о реализации проектов на сумму $106 млн. Среди них создание кластера строительных материалов с инвестициями $12,5 млн, строительство завода косметической продукции, а также жилого комплекса, гостиницы и ресторана в деловом районе Nurafshon Business City. Ожидается, что данные проекты создадут более 2 тысяч рабочих мест.
В Ангрене китайские инвесторы также планируют внедрить производственные инициативы. Хоким города Алишер Раимов провел переговоры с представителями из провинций Хунань, Аньхой, Шаньдун и Гуандун. По итогам встреч подписаны меморандумы с компаниями Anhui Jinpeng Energy Saving Technology, Infy Power и Xintay.
В рамках сотрудничества в свободной экономической зоне Ангрена планируется производство мебели, окон и дверей, водяных фильтров, солнечных панелей, аккумуляторов и автозапчастей.