O‘zbekiston va Rossiya oziq-ovqat sohasidagi hamkorlik masalalarini ko‘rib chiqdi
Toshkentda O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi vaziri o‘rinbosari Qahramon Yo‘ldoshev bilan Sankt-Peterburgning Sanoat siyosati, innovatsiyalar va savdo qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Olga Gorishina o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda Sankt-Peterburgning “Lenta”, “OKEY”, “X5 Group” va “Magnit” singari yirik savdo tarmoqlariga o‘zbek meva-sabzavot mahsulotlarini yetkazib berish sohasidagi hamkorlik istiqbollari muhokama etildi. O‘zbekistonning Melek sut mahsulotlari ishlab chiqaruvchi xoldingi va Rossiyaning NEVA MILK kompaniyasi o‘rtasida tovarlarni o‘zaro taqsimlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Muzokaralar yakunida ikki hujjat imzolandi: O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi vazirligi bilan Sankt-Peterburg hukumati o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum, shuningdek, Melek va NEVA MILK o‘rtasida tovarlarni o‘zaro taqsimlash to‘g‘risidagi bitim. Ushbu kelishuvlar agrar va oziq-ovqat sohalarida ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirish uchun yangi imkoniyatlar yaratib, O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi savdo aloqalarini kengaytirish hamda iqtisodiy hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qiladi.

Узбекистан и Россия рассмотрели вопросы сотрудничества в сфере продовольствия
В Ташкенте прошла встреча заместителя министра сельского хозяйства Узбекистана Кахрамона Юлдашева и заместителя председателя Комитета промышленной политики, инноваций и торговли (КППиТ) Санкт-Петербурга Ольги Горышиной.
На встрече обсудили перспективы сотрудничества в области поставок узбекской плодоовощной продукции в такие крупные торговые сети Санкт-Петербурга, как «Лента», «ОКЕЙ», «Х5 Group» и «Магнит». Особое внимание было уделено вопросам взаимного распределения товаров между узбекским холдингом по производству молочной продукции Melek и российской компанией NEVA MILK.
Итогом переговоров стало подписание двух документов: меморандума о сотрудничестве между Министерством сельского хозяйства Узбекистана и правительством Санкт-Петербурга, а также соглашения о взаимном распределении товаров между Melek и NEVA MILK. Договорённости откроют новые возможности для развития двусторонних отношений в аграрной и пищевой отраслях, способствуя расширению торговых связей и укреплению экономического взаимодействия между Узбекистаном и Россией.