Ankhor Invest kompaniyasi Toshkent metallurgiya zavodi (TMZ) aksiyalarining 50,1 foiziga egalik qildi. Qolgan 49,9 foiz O‘zbekistonning suveren fondi vazifasini bajaruvchi O‘zbekiston Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi tasarrufida qolmoqda. Bitim haqidagi ma’lumot bunday kelishuvlarni tasdiqlovchi Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi tomonidan tasdiqlangan.
Ankhor Invest 2022-yil fevral oyida ro‘yxatdan o‘tkazilgan. Kompaniyaning asosiy faoliyati yoqilg‘i, metallar, rudalar va kimyoviy moddalarning ulgurji savdosiga yo‘naltirilgan. Firmaning ustav kapitali 1,1 milliard so‘mni tashkil etadi.
2020-yil dekabr oyida O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirokida ishga tushirilgan Toshkent metallurgiya zavodi mamlakatdagi eng yirik sanoat obyektlaridan biri hisoblanadi. Qiymati 420 million dollar bo‘lgan ushbu loyiha 334,5 million yevrolik kapital qo‘yilmalar evaziga amalga oshirildi. Moliyalashtirish Rossiya eksport-import bankining 164,56 million yevrolik krediti, ta’sischilarning o‘z mablag‘lari va “Asaka” bankining qarzini o‘z ichiga olgan.
Loyihaning dastlabki qiymati 278,2 million yevroni tashkil etgan bo‘lsa, keyinchalik quvvatlarning kengayishi tufayli 334,5 million yevrogacha oshdi, bu esa o‘zini qoplash muddatini 8,6 yildan 9,3 yilgacha uzaytirdi. Deyarli 50 gektar maydonni egallagan zavod Rossiyaning “Metprom” guruhi tomonidan qurilgan va Italiyaning Danieli kompaniyasi uskunalari bilan jihozlangan.
Dastlab zavod ta’sischilari O‘zbekiston Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi hamda Niderlandiyaning Metallurgical Technology and Engineering B.V. kompaniyasi bo‘lgan. Biroq 2024-yil may oyidagi bitimdan so‘ng aksiyalarning nazorat paketi Ankhor Investga o‘tdi.

Ankhor Invest приобрела контрольный пакет акций Ташкентского металлургического завода
Компания Ankhor Invest стала владельцем 50,1% акций Ташкентского металлургического завода (ТМЗ). Остальные 49,9% остаются в собственности Фонда реконструкции и развития Узбекистана, выступающего в роли суверенного фонда страны. Информация о сделке была подтверждена Комитетом по развитию конкуренции и защите прав потребителей, который одобряет подобные сделки.
Ankhor Invest зарегистрирована в феврале 2022 года. Основная деятельность компании сосредоточена на оптовой торговле топливом, металлами, рудами и химическими веществами. Уставной капитал фирмы составляет 1,1 миллиарда сумов.
Ташкентский металлургический завод, открытый в декабре 2020 года при участии президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, является одним из крупнейших промышленных объектов страны. Проект стоимостью 420 миллионов долларов был реализован с привлечением 334,5 миллиона евро капитальных вложений. Финансирование включало кредит Российского экспортно-импортного банка на сумму 164,56 миллиона евро, собственные средства учредителей и заем от банка «Асака».
Первоначальная стоимость проекта составляла 278,2 миллиона евро, но впоследствии увеличилась до 334,5 миллиона евро из-за расширения мощностей, что продлило срок окупаемости с 8,6 до 9,3 года. Завод, занимающий площадь почти 50 гектаров, был построен российской группой «Метпром» и оснащен оборудованием итальянской компании Danieli.
Изначально учредителями завода выступали Фонд реконструкции и развития Узбекистана и нидерландская компания Metallurgical Technology and Engineering B.V. Однако после майской сделки 2024 года контрольный пакет акций перешел к Ankhor Invest.