O‘zbekistonda korrupsiyaga qarshi kurash kuchaytiriladi
Oliy Majlis Senatida Sud-huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurashish qo‘mitasining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Majlisning asosiy mavzularidan biri ‘Manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risida‘gi Qonunning ijrosi masalasi bo‘ldi.
Uchrashuvda joylardagi davlat organlarida korrupsiya holatlari va ichki nazorat bilan bog‘liq muammolar muhokama qilindi. Bu muammolar qonunchilik buzilishiga sharoit yaratayotgani ta’kidlandi.
Senatorlar hududiy Kengashlarning korrupsiyaga oid huquqbuzarliklarni aniqlash va ularga chek qo‘yish bo‘yicha faol ishlashi muhimligini alohida qayd etdilar. Qonun buzilishlari tezkor choralar ko‘rish va oqibatlarini bartaraf etishni talab qilayotgani ta’kidlandi.
Yig‘ilish yakunida korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha ishlarni yanada kuchaytirish, shuningdek, Qonun ijrosi samaradorligini oshirish va huquqbuzarliklarni bartaraf etish yuzasidan chora-tadbirlarni amalga oshirish to‘g‘risida qaror qabul qilindi. Vazirlik va idoralarga korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha ishlarni takomillashtirish uchun kompleks chora-tadbirlar ishlab chiqish va amalga oshirish topshirildi.

В Узбекистане усилят борьбу с коррупцией
В Сенате Олий Мажлиса состоялось заседание Комитета по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции. Одной из главных тем заседания стало исполнение Закона «О конфликте интересов».
На встрече обсуждались случаи коррупции и проблемы с внутренним контролем в государственных органах на местах, что создаёт условия для нарушений законодательства.
Сенаторы подчеркнули важность активной работы территориальных Кенгашей по выявлению и пресечению коррупционных правонарушений. Было отмечено, что нарушения закона требуют оперативных действий и устранения последствий.
По итогам заседания принято решение о дальнейшем усилении работы по борьбе с коррупцией, а также о реализации мер для повышения эффективности исполнения Закона и устранения правонарушений. Министерствам и ведомствам поручено принять комплекс мер для улучшения работы по противодействию коррупции.