Parlament korporativ munosabatlarni takomillashtirish to'g'risidagi qonun loyihasini ko'rib chiqdi
Oliy Majlis deputatlari O’zbekistondagi korporativ munosabatlarning huquqiy asoslarini yaxshilashga qaratilgan qonun loyihasini ko’rib chiqdilar. Yangi qonun loyihasi mamlakatning fuqarolik va soliq kodekslariga o’zgartirish va qo’shimchalar kiritadi.
Asosiy o’zgarishlardan biri bu qo’shimcha mas’uliyat bilan unitar korxona va jamiyatning tashkiliy-huquqiy shakllarini bekor qilishdir. Bundan tashqari, fuqarolik kodeksi endi korporativ shartnoma, konsortsium va konsortsium shartnomasi kabi tushunchalarni tartibga soluvchi huquqiy qoidalarni o’z ichiga oladi.
Shuningdek, qimmatli qog ’ozlar chiqarilishini davlat ro’ yxatidan o ’tkazish taklif etiladi, agar ular to’ xtatib turilgan yoki haqiqiy emas deb topilgan bo ’lsa, tegishli davlat organi bu haqda ikki ish kuni ichida ommaviy axborot vositalari orqali yoki o’ z rasmiy veb-saytida xabar berishi shart. Bu, shuningdek, qimmatli qog’ozlar bozorida professional faoliyatni amalga oshirish uchun litsenziya berish, to’xtatib turish yoki bekor qilish to’g’risidagi ma’lumotlarga ham tegishli.

Парламент рассмотрел законопроект по совершенствованию корпоративных отношений
Депутаты Олий Мажлиса рассмотрели проект закона, направленный на улучшение правовых основ корпоративных отношений в Узбекистане. Новый законопроект вносит изменения и дополнения в Гражданский и Налоговый кодексы страны.
Одно из ключевых изменений — упразднение организационно-правовых форм унитарного предприятия и общества с дополнительной ответственностью. Кроме того, Гражданский кодекс теперь включает правовые нормы, регулирующие такие понятия, как корпоративный договор, консорциум и договор консорциума.
Также предлагается провести государственную регистрацию выпуска ценных бумаг, а в случае приостановления или признания их недействительными, соответствующий государственный орган будет обязан в течение двух рабочих дней сообщить об этом через средства массовой информации или на своём официальном сайте. Это также касается информации о выдаче, приостановлении или прекращении лицензии на осуществление профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг.
Принятие закона направлено на упрощение деятельности компаний, улучшение управления их деятельностью и защиту прав акционеров. Он также предусматривает отмену ряда устаревших процедур и требований, что позволит сократить бюрократию в корпоративных отношениях.