O‘zbekiston va Rossiya transport vazirlari uchrashuvi bo‘lib o‘tdi
Moskva shahrida o‘tayotgan “Transport haftaligi-2024” doirasida O‘zbekiston transport vaziri Ilhom Mahkamov va Rossiya transport vaziri Roman Starovoyt uchrashuv o‘tkazdi. Muzokaralarning asosiy mavzusi temiryo‘l infratuzilmasi sohasidagi qo‘shma loyihalar hamda Kaspiy dengizi orqali yangi yo‘nalishlardan foydalanish istiqbollari bo‘ldi.
Uchrashuv davomida tomonlar mamlakatlar o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash va tranzit salohiyatini oshirishga qodir bo‘lgan transport tarmog‘ini rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratdi. Muzokaralar yakunida temiryo‘l infratuzilmasini qurish va modernizatsiya qilish sohasida yaqindan hamkorlikni nazarda tutuvchi o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi.
“Transport haftaligi-2024” Rossiya Transport vazirligi tomonidan o‘n yettinchi bor o‘tkazilmoqda. Tadbir doirasida “Transport-2024” forumi va ko‘rgazmasi ham tashkil etilgan bo‘lib, unda transport sohasini rivojlantirishning dolzarb masalalari muhokama qilinmoqda.

Состоялась встреча министров транспорта Узбекистана и России
В рамках «Транспортной недели-2024», которая проходит в Москве, состоялась встреча министра транспорта Узбекистана Илхома Махкамова и министра транспорта России Романа Старовойта. Главной темой обсуждения стали совместные проекты в области железнодорожной инфраструктуры, а также перспективы использования новых маршрутов через Каспийское море.
В ходе переговоров стороны уделили особое внимание вопросам развития транспортной сети, которая могла бы укрепить экономические связи между странами и повысить их транзитный потенциал. По итогам встречи был подписан меморандум о взаимопонимании, предполагающий тесное сотрудничество в строительстве и модернизации железнодорожной инфраструктуры.
«Транспортная неделя-2024» проводится Министерством транспорта России уже в семнадцатый раз. В рамках мероприятия также организованы форум и выставка «Транспорт-2024», где обсуждаются актуальные вопросы развития транспортной отрасли.