Rossiyada sariyog‘ narxi do‘st mamlakatlardan yetkazib berish tufayli pasayishni boshladi
2024-yilda Rossiyada sariyog‘ narxining 18 foizga ko‘tarilishi qo‘shni davlatlardan importning ko‘payishi tufayli barqarorlasha boshladi. “Soyuzmoloko” bosh direktori o‘rinbosari Mariya Jebitning tushuntirishicha, narxlarning oshishi ishlab chiqarish tannarxining ko‘tarilishi, jumladan, xomashyo, qayta ishlash va sut sanoatida ish haqining 24 foizga oshishi bilan bog‘liq.
Sanksiyalar va logistika muammolari ham importning qisqarishiga ta’sir ko‘rsatdi. Biroq, Belarus va Qirg‘iziston kabi hamkor davlatlar sariyog‘ yetkazib berishni sezilarli darajada ko‘paytirdi: mos ravishda 15-20% va 18% ga. Ularga Hindiston, Eron va Turkiya qo‘shildi, bu esa yuzaga kelgan taqchillikni bartaraf etish imkonini berdi.
Jebitning aytishicha, yil boshidan buyon do‘st mamlakatlardan sariyog‘ importi taxminan 20 foizga oshdi va ichki ishlab chiqarish bilan birgalikda Rossiya bozori ehtiyojlarini to‘liq qondirmoqda.

Цены на сливочное масло в России начали снижаться благодаря поставкам из дружественных стран
Рост цен на сливочное масло в России, достигший 18% в 2024 году, начал стабилизироваться благодаря увеличению импорта из стран ближнего зарубежья. Как объяснила заместитель генерального директора «Союзмолоко» Мария Жебит, подорожание связано с увеличением себестоимости производства, включая рост цен на сырьё, переработку и заработные платы в молочной промышленности, которые повысились на 24%.
Санкции и логистические проблемы также сказались на сокращении импорта. Однако страны-партнёры, такие как Беларусь и Кыргызстан, существенно увеличили поставки масла, на 15-20% и 18% соответственно. К ним присоединились Индия, Иран и Турция, что позволило компенсировать возникший дефицит.
По словам Жебит, с начала года импорт масла из дружественных стран вырос примерно на 20% и вместе с внутренним производством полностью закрывает потребности российского рынка.