O‘zbekistonda startap ekotizimlari rivojlantiriladi
Prezidentning qarori qabul qilindi, unda startap loyihalarini qo‘llab-quvvatlash va venchur moliyalashtirish bo‘yicha chora-tadbirlar belgilangan. Ushbu hujjat doirasida raqamli texnologiyalar sohasidagi loyihalarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan Raqamli startaplar dasturi amalga oshiriladi.
Dasturda muayyan talablarga javob beradigan yuridik shaxslar ishtirok etishi mumkin. Masalan, startaplar ekotizimda ro‘yxatdan o‘tgan bo‘lishi, olti oydan yetti yilgacha muvaffaqiyatli faoliyat tajribasiga ega bo‘lishi va ularning yillik daromadi o‘n milliard so‘mdan oshmasligi lozim. Shuningdek, inkubatsiya yoki akseleratsiya dasturlari yakunlanganligi to‘g‘risidagi tasdiqnoma hamda raqamli texnologiyalarga asoslangan biznes modelining mavjudligi talab etiladi.
Startap ekotizimiga venchur fondlari, xususiy investorlar va inkubatsiya hamda akseleratsiya xizmatlarini ko‘rsatuvchi tashkilotlar kiradi. Ushbu chora-tadbirlar startaplar uchun qulay muhit yaratish va mamlakatning raqamli iqtisodiyotini rivojlantirishga qaratilgan.

В Узбекистане начнут развивать экосистемы стартапов
Принято Постановление Президента, в котором описаны шаги по поддержке стартап-проектов и венчурного финансирования. В рамках этого документа будет реализована Программа цифровых стартапов, направленная на поддержку проектов в области цифровых технологий.
Участвовать в программе смогут юридические лица, которые отвечают определённым требованиям. Например, стартапы должны быть зарегистрированы в экосистеме, иметь успешный опыт работы от шести месяцев до семи лет, а их годовой доход не должен превышать десяти млрд сумов. Также требуется наличие подтверждения об окончании программ инкубации или акселерации и наличие бизнес-модели, основанной на цифровых технологиях.
К участникам экосистемы стартапов относятся венчурные фонды, частные инвесторы и организации, которые предоставляют услуги по инкубации и акселерации. Эти меры направлены на создание благоприятной среды для стартапов и развитие цифровой экономики страны.