Raqamli startaplar dasturi ishtirokchilarining xarajatlari qisman davlat tomonidan qoplanadi
Raqamli startaplar dasturi doirasida ishtirokchilar ayrim xarajatlar bo‘yicha yordam olishlari mumkin. Yangi qarorga ko‘ra, xorijiy venchur fondlaridan sarmoya jalb qilgan startaplarni qo‘llab-quvvatlashning turli mexanizmlari nazarda tutilgan.
Startap loyihalarga investitsiya mablag‘larini ajratish yordam yo‘nalishlaridan biri bo‘ladi. Bu 50 million AQSH dollaridan ortiq aktivlarni boshqaradigan fondlardan sarmoya olgan loyihalar uchun mumkin bo‘ladi. Qo‘llab-quvvatlash miqdori 100 ming dollardan oshmaydi, biroq jalb qilingan sarmoyalarga mutanosib bo‘ladi.
Shuningdek, xalqaro akseleratsiya dasturlarida ishtirok etish bilan bog‘liq xarajatlarni qoplash ko‘zda tutilgan. Agar bunday dasturlar besh yildan ortiq vaqt davomida faoliyat yuritgan va kamida 100 million dollar jalb qilgan bo‘lsa, ishtirokchilar kompensatsiya olishlari mumkin. Bundan tashqari, inkubatsiya va akseleratsiya dasturlari doirasida mentor va murabbiylarni jalb qilish xarajatlari 50 foizgacha, biroq 50 ming dollardan oshmaydigan miqdorda qoplab beriladi. Qo‘llab-quvvatlash intellektual faoliyat natijalarini patentlash va ro‘yxatdan o‘tkazish xarajatlariga ham taalluqli bo‘ladi.
Bundan tashqari, venchur fondlari startaplar uchun garovsiz qarz mablag‘larini taqdim etishi mumkin, ularning miqdori yuqori foiz stavkasi bilan 300 million so‘mgacha bo‘lishi mumkin. Yangi chora-tadbirlar, shuningdek, startap loyihalari asoschilari va mutaxassislariga ham taalluqli bo‘lib, bu sohada rivojlanish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratadi.

Часть расходов участников программы цифровых стартапов будут покрываться государством
В рамках Программы цифровых стартапов участники смогут получить помощь с некоторыми расходами. Согласно новому постановлению, предусмотрены различные механизмы поддержки стартапов, которые уже привлекли инвестиции от зарубежных венчурных фондов.
Одним из направлений помощи станет выделение инвестиционных средств на стартап-проекты. Это будет возможно для тех проектов, которые получили инвестиции от фондов, управляемых активами на сумму более 50 млн долларов США. Размер поддержки не превысит 100 тысяч долларов, но будет соразмерен привлечённым инвестициям.
Также предусмотрена компенсация расходов, связанных с участием в международных программах акселерации. Если такие программы действуют более пяти лет и привлекли не менее 100 млн долларов, участники смогут получить компенсацию. К тому же, расходы на привлечение менторов и тренеров в рамках программ инкубации и акселерации будут компенсированы до 50 процентов, но не более 50 тысяч долларов. Поддержка коснётся также расходов на патентирование и регистрацию результатов интеллектуальной деятельности.
Кроме того, венчурные фонды смогут предоставить заемные средства на стартапы без залога, сумма которых может составлять до 300 млн сумов с повышенной процентной ставкой. Новые меры также будут касаться учредителей и специалистов стартап-проектов, что создаст дополнительные возможности для развития в этой области.