Orolbo'yi hududida shamol elektr stansiyalari va sanoat korxonalari qurilishi boshlandi
Qoraqalpog’istonda tantanali marosim bo’lib o’tdi, unda Prezident respublikani iqtisodiy rivojlantirishning muhim yutuqlari va istiqbollari haqida so’zlab berdi. Hududda shamol elektr stansiyalari, sanoat korxonalari qurilishi boshlangan, shuningdek, yangi savdo majmualari foydalanishga topshirilgan.
So’nggi besh yil ichida Qoraqalpog’istonda iqtisodiy o’sishni rag’batlantirish bo’yicha katta ishlar amalga oshirildi. Mintaqaga sanoat, tadbirkorlik va infratuzilma sohalarida 50 dan ortiq imtiyoz va imtiyozlar berildi. Mintaqa uchun noyob imtiyozlardan biri bu investitsiya loyihalari uchun yerlarni to’g’ridan-to’g’ri taqsimlash huquqi bo’lib, bu ularni amalga oshirishni osonlashtiradi.
Imtiyozlar tufayli tadbirkorlar o’z bizneslarini rivojlantirishga sarflashlari mumkin bo’lgan ikki trln so’mdan ortiq mablag’ni saqlab qolishga muvaffaq bo’lishdi. Mintaqaning biznes infratuzilmasini yaxshilashga 44,5 trln so’m yo’naltirildi, bu esa 25 mingdan ortiq yangi korxonalarni tashkil etishga imkon berdi. O’tgan yilning o’zida 345 million dollarlik 1,4 mingdan ortiq loyiha amalga oshirildi, natijada o’n mingdan ortiq ish o’rni yaratildi. 2024 yilning birinchi yarmida mintaqaga 730 million dollarlik xorijiy investitsiyalar kelib tushdi.
Shavkat Mirziyoyev, shuningdek, qurilayotgan yangi ob’ektlar, jumladan, shamol stansiyalari muhimligini ta’kidladi. So’nggi yillarda O’zbekistonda umumiy quvvati 2,6 gigavatt bo’lgan o’nta quyosh va shamol elektr stansiyasi qurildi. Joriy yilning oxirigacha qo’shimcha 1,5 gigavatt quvvatni tarmoqqa ulash rejalashtirilgan, bu esa mamlakat energiya balansidagi “yashil” energiya ulushini 15% ga yetkazadi
Birinchi ob’ektlarning qurilishi allaqachon boshlangan. Qo’ng’rad tumanida Xitoyning “Sany Renewable” kompaniyasi 1 gigavatt quvvatga ega shamol elektr stansiyasini qurmoqda, uning qiymati 1,2 milliard dollarni tashkil etadi. Beruniy va Qorao’zak tumanlarida Saudiya Arabistoni “ACWA Power” kompaniyasi 200 megavatt quvvatga ega shamol elektr stansiyasi va 100 megavatt quvvatga ega energiya saqlash tizimini qurmoqda, uning qiymati 250 million dollar. Ushbu ob’ektlar yiliga 4,2 milliard kilovatt-soat “yashil” energiya ishlab chiqaradi, bu 1,75 million uy xo’jaliklarining yillik iste’moliga teng.
Davlatimiz rahbari ramziy tugmani bosib, yangi obyektlarni qurish va ishga tushirishni boshladi va barchani mamlakat iqtisodiyoti uchun katta ahamiyatga ega bo’lgan muhim yutuqlar bilan tabrikladi.

В Приаралье дан старт строительству ветряных электростанций и промышленных предприятий
В Каракалпакстане прошла торжественная церемония, на которой Президент рассказал о значительных успехах и перспективах экономического развития Республики. В регионе началось строительство ветряных электростанций, промышленных предприятий, а также введены в эксплуатацию новые торговые комплексы.
В последние пять лет в Каракалпакстане была проведена большая работа для стимулирования экономического роста. Региону было предоставлено более 50 льгот и преференций в сферах промышленности, предпринимательства и инфраструктуры. Одной из уникальных привилегий для региона стало право прямого выделения земель под инвестиционные проекты, что облегчает их реализацию.
Благодаря льготам предприниматели смогли сохранить более двух трлн сумов, которые они могут вложить в развитие своего бизнеса. На улучшение деловой инфраструктуры региона было направлено 44,5 трлн сумов, что позволило создать более 25 тысяч новых предприятий. Только в прошлом году было реализовано более 1,4 тысячи проектов на сумму 345 млн долларов, в результате чего было создано свыше десяти тысяч рабочих мест. В первой половине 2024 года в регион поступило 730 млн долларов иностранных инвестиций.
Шавкат Мирзиёев также подчеркнул важность новых строящихся объектов, включая ветряные электростанции. В последние годы в Узбекистане были построены десять солнечных и ветряных электростанций общей мощностью 2,6 гигаватта благодаря инвестициям в размере двух млрд долларов. До конца текущего года планируется подключить к сети дополнительные 1,5 гигаватта мощностей, что доведёт долю «зеленой» энергии в энергобалансе страны до 15%.
Строительство первых объектов уже началось. В Кунградском районе китайская компания «Sany Renewable» строит ветряную электростанцию мощностью 1 гигаватт, стоимость которой составляет 1,2 млрд долларов. В Берунийском и Караузякском районах саудовская компания «ACWA Power» возводит ветряную электростанцию мощностью 200 мегаватт и систему хранения энергии на 100 мегаватт, стоимостью 250 млн долларов. Эти объекты будут вырабатывать 4,2 млрд киловатт-часов «зеленой» энергии в год, что эквивалентно годовому потреблению 1,75 млн домохозяйств.
Глава государства нажал символическую кнопку, дав старт строительству и работе новых объектов, и поздравил всех с важными достижениями, которые имеют большое значение для экономики страны.