O‘zbekistonda transport-logistika tizimi modernizatsiyalashmoqda
O‘zbekiston Prezidenti mamlakatning transport-logistika tizimini yanada rivojlantirish to‘g‘risidagi qarorni tasdiqladi. Hujjatga ko‘ra, 2030 yilgacha rivojlanish konsepsiyasi qabul qilindi va uni amalga oshirish uchun “yo‘l xaritasi” ishlab chiqildi.
Dasturning asosiy maqsadlari barcha turdagi transportda xalqaro yuk tashishni ikki barobar ko‘paytirish, transport va logistika xizmatlari eksportini ikki barobarga oshirish, shuningdek, konteyner tashish hajmini 50 foizga ko‘paytirish. Bundan tashqari, O‘zbekistonning Jahon bankining Logistika samaradorligi indeksidagi (LPI) o‘rnini yaxshilash rejalashtirilgan — mamlakat 55 ta yetakchi davlat qatoriga kirmoqchi.
2025 yil 1 iyundan boshlab Davlat chegarasidagi nazorat-o‘tkazish punktlarida avtotransport vositalari uchun elektron navbat tizimi joriy etiladi. Bu kutish vaqtini qisqartiradi va xalqaro tashishlar samaradorligini oshiradi. Shuningdek, xalqaro tashuvlarni tashkil etishda transport-ekspeditorlik xizmatlariga QQS nol stavkada qo‘llaniladi.
Xalqaro avtomobil transporti ittifoqi bilan hamkorlikda xalqaro avtomobil tashuvlari sohasida mutaxassislarni tayyorlash va malakasini oshirish uchun Mintaqaviy o‘quv markazi tashkil etiladi. Umumiy foydalanishdagi avtomobil yo‘llari bo‘ylab esa zamonaviy xizmat ko‘rsatish hududlari barpo etilib, haydovchilar va yo‘lovchilar uchun qulay sharoitlar yaratiladi.

В Узбекистане модернизируют транспортно-логистическую систему
Президент Узбекистана утвердил постановление о дальнейшем развитии транспортно-логистической системы страны. Согласно документу, принята Концепция развития до 2030 года и разработана «дорожная карта» её реализации.
Ключевые цели программы включают двукратное увеличение международных грузоперевозок всеми видами транспорта, рост экспорта транспортных и логистических услуг в два раза, а также повышение объёма контейнерных перевозок на 50%. Кроме того, планируется улучшение позиций Узбекистана в Индексе эффективности логистики (LPI) Всемирного банка — страна намерена войти в число 55 ведущих стран.
С 1 июня 2025 года на пунктах пропуска через Государственную границу введут систему электронной очереди для автотранспортных средств, что сократит время ожидания и повысит эффективность международных перевозок. Также НДС на транспортно-экспедиторские услуги при организации международных перевозок будет применяться по нулевой ставке.
В сотрудничестве с Международным союзом автомобильного транспорта создадут Региональный учебный центр для подготовки и повышения квалификации специалистов в сфере международных автомобильных перевозок. А вдоль автодорог общего пользования появятся современные сервисные зоны, обеспечивающие комфорт для водителей и пассажиров.