O‘zbekistonda energiya tejamkor qurilish materiallari ishlab chiqarila boshlaydi
Shavkat Mirziyoyev raisligida qurilish sanoati va qurilish materiallari ishlab chiqarishni rivojlantirish chora-tadbirlari muhokamasi bo‘yicha videoselektorli yig‘ilish o‘tkazildi.
So‘nggi yetti yil ichida sohaga to‘qqiz milliard dollar investitsiya kiritildi, besh mingga yaqin yangi korxona va 94 ming doimiy ish o‘rni yaratildi. Qurilish materiallari ishlab chiqarish ikki barobar oshdi, yirik korxonalar soni sezilarli darajada ko‘paydi. Natijada qurilish materiallari importining ulushi 31 foizdan 25 foizgacha pasaydi.
Qurilish materiallari eksporti ham kengaydi: hozirgi kunda mahsulotlar 58 ta davlatga yetkazib berilmoqda, xorijda savdo omborlari va do‘konlari ochilgan. Bu yil eksport hajmini bir milliard dollarga yetkazish rejalashtirilmoqda.
Prezident qurilishda energiya sarfini kamaytiradigan quyosh nurini qaytaruvchi oyna va tolali panellar kabi energiya tejamkor qurilish materiallarini ishlab chiqarishga ko‘proq e’tibor qaratish zarurligini ta’kidladi.
Umumiy qiymati 3,5 milliard dollarlik 350 ta yangi loyihani amalga oshirish va kam ta’minlangan oilalar uchun 50 ming ish o‘rni yaratish to‘g‘risida qaror qabul qilindi. Shuningdek, ishlab chiqarishning energiya sarfini kamaytirishga e’tibor qaratildi: so‘nggi ikki yilda bu ko‘rsatkich 1,6 barobarga qisqardi.
Yig‘ilishda qurilish sifatini nazorat qilishga alohida e’tibor qaratildi. Har bir obyekt kundalik nazoratga olinadi, davlat mablag‘lari hisobidan qurilayotgan binolarga videokameralar o‘rnatiladi. Qurilishning qonuniyligini tekshirish uchun QR-kodlar tizimi ham joriy etiladi.
Bundan tashqari, loyihalarni raqamli nazorat qilish tizimi yaratilib, shaharsozlik kengashlari bilan bog‘liq barcha jarayonlar elektron shaklga o‘tkaziladi. Loyihalar “Shaffof qurilish” platformasi orqali kiritiladi va ularni ko‘rib chiqish muddati 15 kundan oshmasligi kerak. Uy-joy xaridorlarini himoya qilish uchun eskrou-hisoblar tizimi joriy etiladi. Endi xaridorlar pulni quruvchiga emas, balki to‘g‘ridan-to‘g‘ri bankka o‘tkazadilar, bank esa o‘z navbatida barcha majburiyatlar bajarilganidan so‘ng mablag‘larni quruvchiga beradi.
Yig‘ilishda quruvchilarning malakasini oshirish zarurligi ham muhokama qilindi. Endilikda ishchilar kasb toifasini olish uchun o‘qishdan o‘tishlari va malaka imtihonlarini topshirishlari lozim bo‘ladi.

В Узбекистане начнут производить энергосберегающие строительные материалы
Под председательством Шавката Мирзиёева прошло видеоселекторное совещание, на котором обсуждались меры по развитию строительной индустрии и производства строительных материалов.
За последние семь лет в отрасль инвестировано девять млрд долларов, создано около пять тысяч новых предприятий и 94 тысячи постоянных рабочих мест. Производство строительных материалов увеличилось в два раза, а количество крупных предприятий значительно выросло. В результате доля импорта строительных материалов снизилась с 31 до 25 процентов.
Экспорт строительных материалов также расширился: на сегодняшний день продукция поставляется в 58 стран, открыты торговые склады и магазины за рубежом. В этом году планируется увеличить экспорт до одного млрд долларов.
Президент отметил, что необходимо больше внимания уделять производству энергосберегающих строительных материалов, таких как солнцеотражающее стекло и фиброволокнистые панели, которые позволят снизить энергозатраты при строительстве.
Было принято решение реализовать 350 новых проектов на общую сумму 3,5 млрд долларов, что позволит создать 50 тысяч рабочих мест для малообеспеченных семей. Также внимание уделено снижению энергоёмкости производства: за последние два года этот показатель удалось сократить в 1,6 раза.
Особое внимание на совещании уделено контролю качества строительства. По каждому объекту будет осуществляться ежедневный контроль, а на строящихся за государственные средства зданиях установят видеокамеры. Введут и систему QR-кодов для проверки законности строительства.
Также будет создана цифровая система контроля за проектами, и все процессы, связанные с градостроительными советами, переведут в электронный формат. Проекты будут вноситься через платформу «Шаффоф курилиш», и их рассмотрение не должно превышать 15 дней. Для защиты покупателей жилья внедрят систему эскроу-счетов. Теперь покупатели будут перечислять деньги не застройщику, а напрямую в банк, который, в свою очередь, передаст средства застройщику только после выполнения всех обязательств.
На совещании также обсуждалась необходимость повышения квалификации строителей. Теперь для получения профессиональной категории рабочие должны будут пройти обучение и квалификационные экзамены.