O‘zbekiston Markaziy bankining Kiberxavfsizlik markazi APWGga a’zo bo‘ldi
O‘zbekiston Markaziy banki qoshidagi CERT-CBU kiberxavfsizlik markazi kibertahdidlarga qarshi kurashish bilan shug‘ullanuvchi xalqaro tashkilot APWG (Anti-Phishing Working Group)ga a’zolikka qabul qilindi.
Bu qadam markazga boshqa a’zolar bilan faol tajriba almashish orqali bank va to‘lov tizimlarini himoyalashni takomillashtirish imkonini beradi.
APWGga a’zolik, shuningdek, fishing hujumlari, zararli domenlar va boshqa kibertahdidlar to‘g‘risidagi ma’lumotlardan foydalanish imkonini yaratadi, bu esa ularning oldini olish uchun samarali choralar ishlab chiqishga ko‘maklashadi.
2003-yilda tashkil etilgan APWG butun dunyo bo‘ylab 2300 dan ortiq tashkilotni birlashtirgan holda kiberjinoyatlarni tadqiq etish, jamoatchilikni xabardor qilish va bu sohada global axborot almashinuvini amalga oshirish bilan shug‘ullanadi.

Центр кибербезопасности ЦБ Узбекистана вступил в APWG
Центр кибербезопасности CERT-CBU при Центральном банке Узбекистана стал членом международной организации APWG (Anti-Phishing Working Group), занимающейся борьбой с киберугрозами.
Этот шаг позволит центру активно обмениваться опытом с другими участниками, улучшая защиту банковских и платёжных систем.
Членство в APWG также предоставляет доступ к данным о фишинговых атаках, вредоносных доменах и других киберугрозах, что способствует разработке эффективных мер для их предотвращения.
APWG, созданная в 2003 году, объединяет более 2300 организаций по всему миру и занимается исследованием киберпреступлений, информированием общественности и глобальным обменом информацией в этой области.