Investitsiyalar vaziri metallurgiya sohasi vakillari bilan uchrashdi
Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Qudratov metallurgiya mahsulotlarini ishlab chiqarish va import qilish bilan shug‘ullanuvchi 20 dan ortiq korxona rahbarlari ishtirokidagi davra suhbatida qatnashdi.
Uchrashuvda import qilinayotgan metall narxlarini tartibga solish, sifatsiz mahsulotlarning kirib kelishini oldini olish va metall buyumlarni markirovka qilish masalalari muhokama etildi. Mahalliy ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlash choralariga alohida e’tibor qaratildi. Tadbirkorlar o‘z taklif va muammolarini bildirdilar. Bu masalalar batafsil o‘rganildi va ularni hal etish uchun aniq muddatlar va mas’ul ijrochilar belgilangan ‘Yo‘l xaritasi‘ni ishlab chiqish taklif etildi.
Bundan tashqari, korxonalar va vazirlik o‘rtasida tezkor hamkorlik mexanizmi kelishib olindi. Bu bozor holati haqidagi ma’lumotlarni kundalik almashish, ishlarni samarali rejalashtirish va talab yuqori bo‘lgan mahsulotlar ishlab chiqarishni kengaytirish imkonini beradi.

Министр инвестиций встретился с представителями металлургической отрасли
Министр инвестиций, промышленности и торговли Лазиз Кудратов принял участие в круглом столе с руководителями более 20 предприятий по производству и импорту металлургической продукции.
На встрече обсудили вопросы регулирования цен на импортный металл, предотвращения ввоза некачественной продукции и маркировки металлоизделий. Особое внимание уделили мерам поддержки местных производителей. Предприниматели озвучили свои предложения и проблемы, которые были подробно изучены, а для их решения предложено создать «Дорожную карту» с конкретными сроками и ответственными исполнителями.
Кроме того, был согласован механизм оперативного взаимодействия между предприятиями и министерством. Это позволит ежедневно обмениваться данными о состоянии рынков, эффективнее планировать работу и расширять производство востребованной продукции.