Samarqand viloyatida 20 ming ish o‘rni yaratiladi
Shavkat Mirziyoyev Samarqand viloyatining ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishiga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi. Unda aholining farovonligini oshirish va hududning imkoniyatlarini ro‘yobga chiqarishga qaratilgan loyihalar muhokama qilindi.
Rejalarga ko‘ra, viloyatda umumiy qiymati 4,1 milliard dollar bo‘lgan 120 ta yangi loyiha amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan. Kelgusi yilda 1,85 milliard dollarlik investitsiyalarni jalb qilish rejalashtirilgan bo‘lib, bu 20 ming ish o‘rni yaratishga hamda qo‘shimcha ravishda 1,2 trillion so‘mlik mahsulot ishlab chiqarishga imkon beradi.
Sanoat va turizm infratuzilmasini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Masalan, Pastdarg‘om tumanidagi Chimbojabod qishlog‘ida 500 million dollarlik sarmoya kiritishga tayyor bo‘lgan tadbirkorlar uchun maxsus sanoat zonasi tashkil etilishi mumkin. Urgut erkin iqtisodiy zonasiga 25 gektar yer qo‘shilishi orqali 30 million dollarlik loyihalarni amalga oshirish rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, Darg‘om kanali bo‘ylab gastronomik ko‘prik va marshrutlar tashkil etish bilan bog‘liq turistik zonani barpo etish ko‘zda tutilgan bo‘lib, bu ichki turizmni rivojlantirish yo‘lida muhim qadam bo‘ladi.

В Самаркандской области создадут 20 тысяч рабочих мест
Шавкат Мирзиёев провёл совещание, посвящённое социально-экономическому развитию Самаркандской области. В центре внимания были проекты, направленные на повышение благосостояния населения и реализацию потенциала региона.
Согласно планам, в области предусмотрено внедрение 120 новых проектов общей стоимостью 4,1 млрд долларов. В следующем году планируется привлечь инвестиции на сумму 1,85 млрд долларов, что позволит создать 20 тысяч рабочих мест и дополнительно произвести продукцию на 1,2 трлн сумов.
Особое внимание уделено развитию промышленной и туристической инфраструктуры. Например, в селе Чимбойобод Пастдаргомского района может быть создана специальная промышленная зона, где предприниматели готовы инвестировать 500 млн долларов. Включение 25 гектаров земель в свободную экономическую зону «Ургут» позволит реализовать проекты на 30 млн долларов.
Кроме того, предусмотрено создание туристической зоны вдоль канала Даргом с организацией гастрономического моста и маршрутов, что станет важным шагом в развитии внутреннего туризма.