O‘zbekiston va Quvayt savdoni soddalashtirish bo‘yicha Memorandum imzoladi
Toshkentda O‘zbekiston-Quvayt savdo-iqtisodiy va ilmiy-texnik hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiyaning majlisi bo‘lib o‘tdi. Delegatsiyalarga O‘zbekiston investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Qudratov hamda Quvayt iqtisodiyot va investitsiyalar davlat vaziri Nura Sulaymon Al-Fassam rahbarlik qildi.
Majlisda ikki davlat o‘rtasidagi savdo va investitsiyaviy aloqalarning hozirgi holati muhokama qilindi, shuningdek, ularni rivojlantirish bo‘yicha aniq qadamlar belgilandi. So‘nggi besh yil ichida davlatlar o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi besh barobardan ko‘proqqa oshdi. Bunga oziq-ovqat, kimyo mahsulotlari va xizmatlar yetkazib berish hissa qo‘shdi. Bugungi kunda O‘zbekistonda quvayt kapitali ishtirokidagi yettita korxona faoliyat yuritmoqda.
O‘z nutqida Qudratov hamkorlikni yanada mustahkamlash uchun mavjud imkoniyatlardan foydalanish zarurligini ta’kidladi. Takliflar orasida o‘zaro yetkazib beriladigan mahsulotlar assortimentini kengaytirish, Preferensial savdo to‘g‘risidagi Bitimni imzolash, elektron tijoratni rivojlantirish va “Made in Uzbekistan” hamda “Made in Kuwait” ko‘rgazmalarini tashkil etish bor edi. U O‘zbekistonning erkin iqtisodiy zonalarida quvaytlik investorlar uchun yaratilgan jozibador shart-sharoitlar, jumladan, soliq va bojxona imtiyozlari, shuningdek, O‘zbekiston kompaniyalari uchun Quvayt iqtisodiy zonalaridagi imkoniyatlarni ta’kidladi.
Muhokamalar davomida tomonlar sanoat hamkorligi dasturini ishlab chiqish va ikki tomonlama investitsiya shartnomalarini tuzish bo‘yicha kelishuvga erishdilar. Shuningdek, bank sektori, qishloq xo‘jaligi, turizm, transport, logistika va atrof-muhitni muhofaza qilish sohalarida qo‘shma loyihalar rejalashtirildi. O‘zbekistonda xususiylashtirish dasturiga quvaytlik kompaniyalarni jalb qilish masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
Al-Fassam O‘zbekistonda ishbilarmonlik muhitini yaxshilash va investorlarning huquqlarini himoya qilish bo‘yicha ko‘rilayotgan choralarga yuqori baho berdi. Bu Quvayt biznesining ishonchini yanada mustahkamlamoqda. U yangi tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash, kelishuvlarning bajarilishini nazorat qilish va Quvayt kompaniyalarining O‘zbekiston iqtisodiyotida faol ishtirokini ta’minlashga tayyorligini bildirdi.
Majlis savdo jarayonlarini soddalashtirish bo‘yicha Memorandum hamda komissiyaning birinchi majlisi protokolini imzolash bilan yakunlandi.

Узбекистан и Кувейт подписали Меморандум по упрощению торговли
В Ташкенте прошло заседание Узбекско-Кувейтской межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству. Делегации возглавили министр инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Лазиз Кудратов и государственный министр экономики и инвестиций Кувейта Нура Сулейман Аль-Фассам.
На заседании обсудили текущее состояние торговых и инвестиционных связей между двумя странами, а также обозначили конкретные шаги для их развития. За последние пять лет товарооборот между странами вырос более чем в пять раз, чему способствовали поставки продуктов питания, химической продукции и услуг. Сегодня в Узбекистане работают семь предприятий с участием кувейтского капитала.
В своём выступлении Кудратов подчеркнул необходимость использования потенциала для дальнейшего укрепления сотрудничества. Среди предложений — расширение ассортимента взаимных поставок, заключение Соглашения о преференциальной торговле, развитие электронной коммерции, а также организация выставок «Made in Uzbekistan» и «Made in Kuwait». Он отметил привлекательные условия для кувейтских инвесторов в свободных экономических зонах Узбекистана, включая налоговые и таможенные льготы, а также возможности для узбекских компаний в экономических зонах Кувейта.
В ходе обсуждений стороны договорились о разработке Программы промышленного сотрудничества и заключении двусторонних инвестиционных соглашений. Также были намечены совместные проекты в банковском секторе, сельском хозяйстве, туризме, транспорте, логистике и охране окружающей среды. Отдельное внимание уделили привлечению кувейтских компаний к программе приватизации в Узбекистане.
Аль-Фассам отметила усилия Узбекистана по улучшению делового климата и защите прав инвесторов, что укрепляет доверие кувейтского бизнеса. Она выразила готовность поддерживать новые инициативы, контролировать исполнение договорённостей и содействовать активному участию кувейтских компаний в экономике Узбекистана.
Заседание завершилось подписанием Меморандума по упрощению процедур торговли и протокола первого заседания комиссии.