O‘zbekiston Britaniya-Turkiya temir yo‘l forumida ishtirok etdi
Anqarada Britaniya-Turkiya temir yo‘l forumi bo‘lib o‘tdi, unda O‘zbekiston transport vaziri o‘rinbosari Jasurbek Choriev ishtirok etdi. Tadbir temir yo‘l infratuzilmasini rivojlantirish va ushbu sohadagi qo‘shma loyihalarga bag‘ishlandi.
O‘z nutqida Choriev O‘zbekistonda temir yo‘l transporti sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar haqida so‘zlab berdi. U mamlakatda yuqori tezlikda harakatlanuvchi poyezdlar joriy etilishi va Toshkentni Samarqand bilan bog‘laydigan alohida yuqori tezlikdagi temir yo‘l qurilishi loyihasi haqida ma’lumot taqdim etdi.
Forum davomida O‘zbekiston delegatsiyasi Turkiya iqtisodiyot va moliya vazirligining davlat-xususiy sheriklik loyihalari departamenti rahbari Zeynab Ulas boshchiligidagi Turkiya delegatsiyasi bilan uchrashdi. Muzokaralarda Turkiyada “Anqara-Izmir” va “Bandirma-Bursa-Enishahar-Usmonli” kabi yuqori tezlikdagi temir yo‘l qurilishi loyihalarini moliyalashtirish tartibi muhokama qilindi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston delegatsiyasi “Turkiya pudratchilar uyushmasi” rahbari Erdal Eren va turk qurilish kompaniyalari vakillari bilan uchrashdi. Uchrashuvda turk tomoniga Toshkent va Samarqand o‘rtasida yuqori tezlikdagi temir yo‘l qurilishi loyihasi taqdim etildi, shuningdek, uyushmaning faoliyati va turk kompaniyalarining qo‘shma loyihalarda ishtirok etish imkoniyatlari haqida ma’lumot berildi.

Узбекистан принял участие в Британско-турецком железнодорожном форуме
В Анкаре состоялся «Британско-турецкий железнодорожный форум», в котором принял участие заместитель министра транспорта Узбекистана Жасурбек Чориев. Мероприятие было посвящено вопросам развития инфраструктуры железных дорог и совместных проектов в этой сфере.
В своем выступлении Чориев рассказал о проводимых в Узбекистане реформах в области железнодорожного транспорта. Он представил информацию о внедрении высокоскоростных поездов в стране и проекте строительства отдельной высокоскоростной железной дороги, соединяющей Ташкент и Самарканд.
Во время форума также прошла встреча с делегацией Турции, которую возглавил руководитель департамента проектов государственно-частного партнерства Министерства экономики и финансов Турции Зейнеп Улас. Обсуждался порядок финансирования строительства высокоскоростных дорог в Турции, таких как «Анкара-Измир» и «Бандирма-Бурса-Енишехир-Османли».
Кроме того, состоялась встреча с главой «Турецкой ассоциации подрядчиков» Эрдалом Эреноми руководителями турецких строительных компаний. На встрече узбекской стороне был представлен проект строительства высокоскоростной железной дороги между Ташкентом и Самаркандом, а также рассказано о деятельности турецкой ассоциации и возможности участия турецких компаний в реализации совместных проектов.