Dunyodagi eng yirik Muruntov ochiq oltin koniga egalik qiluvchi Navoiy kon-metallurgiya kombinati (NKMK) 2024-yilni rekord darajadagi ishlab chiqarish va moliyaviy ko‘rsatkichlar bilan yakunladi. Bu haqda kombinat bosh direktorining birinchi o‘rinbosari Yevgeniy Antonov Toshkent xalqaro investitsiya forumida ma’lum qildi.
Uning aytishicha, 2024-yilda 3,1 million troya unsiya (96,4 tonna) oltin ishlab chiqarilgan bo‘lib, bu 2023-yilga nisbatan 5,4 foiz ko‘pdir. Bu o‘sish yangi kon qazish va qayta ishlash quvvatlarini ishga tushirish hisobiga ta’minlandi.
Umuman olganda, so‘nggi yetti yil ichida korxonada oltin qazib olish hajmi 30 foizga oshgan.
Kombinatning asosiy boyligi hamon 4×5 km maydonni egallagan dunyodagi eng yirik ochiq oltin koni — Muruntov koni bo‘lib, bu yerda korxona resurs bazasining 70 foizdan ortig‘i joylashgan.
NKMKning umumiy tasdiqlangan zaxiralari 146 million unsiyani (taxminan 4540 tonna) tashkil etadi, bu kombinatning 50 yildan ortiq barqaror ishlashini kafolatlaydi.
Oltinning yuqori jahon narxlari tufayli korxonaning daromadi 7,4 milliard dollarga, EBITDA ko‘rsatkichi esa 60 foizdan yuqori marja bilan 4,6 milliard dollarga yetdi. Xarajatlar darajasi bo‘yicha NKMK dunyodagi eng samarali oltin ishlab chiqaruvchilar qatoriga kiradi: umumiy pul xarajatlari (AISC) bir unsiya uchun 979 dollarni tashkil etdi — bu Rossiyaning Polus kompaniyasidan keyingi ikkinchi natija.
Antonov ta’kidlaganidek, kombinat ekologik barqarorlik va ijtimoiy dasturlarni yaxshilash ustida faol ish olib bormoqda. Xususan, 2025-yilga kelib iste’mol qilinadigan energiyaning 20 foizdan ortig‘i qayta tiklanadigan manbalardan olinishi rejalashtirilmoqda. Shuningdek, suv sarfini kamaytirish va chiqindilarni qisqartirish choralari ham joriy etilmoqda.
Kompaniya O‘zbekistonda xalqaro ESG reytingini olgan birinchi kon-qazish tashkiloti bo‘ldi, shuningdek, "Women in Mining" xalqaro tashabbusini birinchi bo‘lib qo‘llab-quvvatladi. NKMK xodimlarining 15 foizdan ortig‘ini ayollar tashkil etadi.
NKMK O‘zbekiston yalpi ichki mahsulotining 6,5 foizini va budjet daromadlarining 18,7 foizini ta’minlab, mamlakatning eng yirik soliq to‘lovchisi bo‘lib qolmoqda. Korxonada 47 mingga yaqin kishi mehnat qiladi.

Добыча золота НГМК достигла 96,4 тонны благодаря развитию Мурунтау
Навоийский горно-металлургический комбинат (НГМК), владеющий крупнейшим в мире открытым золотым рудником Мурунтау, завершил 2024 год с рекордными производственными и финансовыми показателями. Об этом сообщил первый заместитель генерального директора комбината Евгений Антонов на Ташкентском международном инвестиционном форуме.
По его словам, за 2024 год было произведено 3,1 млн тройских унций золота (96,4 тонны), что на 5,4% больше, чем в 2023 году. Рост обеспечили запуск новых горнодобывающих и перерабатывающих мощностей.
В целом за последние семь лет добыча золота на предприятии выросла на 30%.
Главным активом комбината остается рудник Мурунтау — крупнейшее в мире открытое месторождение золота площадью 4×5 км, где сосредоточено более 70% ресурсной базы предприятия.
Общие подтверждённые запасы НГМК составляют 146 млн унций (около 4540 тонн), что обеспечивает комбинату более 50 лет стабильной работы.
Благодаря высоким мировым ценам на золото выручка предприятия достигла 7,4 млрд долларов, а показатель EBITDA — 4,6 млрд долларов при марже свыше 60%. По уровню издержек НГМК входит в число самых эффективных производителей золота в мире: совокупные денежные затраты (AISC) составили 979 долларов за унцию — второй результат после российской Polus.
Антонов подчеркнул, что комбинат активно работает над улучшением экологической устойчивости и социальных программ. В частности, планируется, что уже в 2025 году более 20% потребляемой энергии будет поступать из возобновляемых источников. Также внедряются меры по снижению потребления воды и сокращению выбросов.
Компания стала первой в Узбекистане горнодобывающей организацией, получившей международный ESG-рейтинг, а также первой поддержавшей международную инициативу Women in Mining. Женщины составляют более 15% сотрудников НГМК.
НГМК остается крупнейшим налогоплательщиком страны, обеспечивая 6,5% ВВП Узбекистана и 18,7% доходов бюджета. На предприятии работает около 47 тысяч человек.
Кроме того, компания активно выходит на международные рынки капитала. В 2023 году НГМК разместил евробонды на сумму 1,5 млрд долларов. С учётом подтверждённых запасов и стратегического значения Мурунтау, компания намерена укреплять позиции на мировом рынке золота.