Shavkat Mirziyoyevga 2025 yil uchun iqtisodiyotni rivojlantirish rejalari taqdim etildi
Qiyin global vaziyatga qaramay, joriy yilning to’qqiz oyida O’zbekiston iqtisodiyoti 6,6 foizga, sanoat esa yetti foizga o’sdi. Yil oxirigacha o’sish kamida olti foizni tashkil qilishi kutilmoqda. Birinchi marta mamlakatning oltin-valyuta zaxiralari 40 milliard dollardan oshdi va aholining milliy valyutadagi depozitlari 50 foizga oshdi.
Xalqaro reyting agentliklari O’zbekistonning barqarorligini ijobiy baholaydilar, bu esa 4 milliard dollarlik yevroobligatsiyalarni joylashtirishga imkon beradi. Bu yil YaIMdagi investitsiyalar ulushi 33 foizdan oshadi va eksport 19 foizga o’sishi kutilmoqda. Xalqaro valyuta jamg’armasi, Jahon banki va Osiyo taraqqiyot banki islohotlar tufayli O’zbekiston iqtisodiyoti barqaror o’sishda davom etishini tasdiqlamoqda.
Tadbirkorlar faoliyatiga aralashmasdan, balki raqamli texnologiyalar va sun’iy intellektdan foydalangan holda soliq ma’muriyatini takomillashtirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Shuningdek, xalqaro moliya tashkilotlaridan jalb qilingan imtiyozli mablag’larning samaradorligi muhokama qilindi.
2025-yil uchun iqtisodiy o’sishni davom ettirishni o’z ichiga olgan rejalar ko’rib chiqildi. Buning uchun transport, axborot texnologiyalari, qishloq xo’jaligi va moliya sohalarida loyihalarni boshlash talab etiladi. Kelgusi yilda 78 ta tuman o’z-o’zini moliyalashtirishga o’tkaziladi va mahalliy soliqlarni tejash orqali byudjet daromadlari oshiriladi.
Ta’lim va sog’liqni saqlashni moliyalashtirishni 20 foizga oshirish alohida ta’kidlandi. 2025-yil uchun byudjetning asosiy yo’nalishlari mahalliy Kengashlarda ko’rib chiqiladi va tasdiqlash uchun Oliy Majlis Qonunchilik palatasiga kiritiladi.

Шавкату Мирзиёеву представили планы по развитию экономики на 2025 год
Несмотря на сложную мировую ситуацию, экономика Узбекистана за девять месяцев этого года выросла на 6,6 процента, а промышленность — на семь процентов. Ожидается, что до конца года рост составит не менее шести процентов. Впервые золотовалютные резервы страны превысили 40 млрд долларов, а депозиты населения в национальной валюте увеличились на 50 процентов.
Международные рейтинговые агентства положительно оценивают стабильность Узбекистана, что позволило разместить еврооблигации на сумму 4 млрд долларов. Доля инвестиций в ВВП в этом году превысит 33 процента, а экспорт ожидается с ростом на 19 процентов. Международный валютный фонд, Всемирный банк и Азиатский банк развития подтверждают, что благодаря реформам экономика Узбекистана продолжит устойчиво расти.
Особое внимание уделено совершенствованию налогового администрирования, не вмешиваясь в деятельность предпринимателей, а используя цифровые технологии и искусственный интеллект. Также обсуждалась эффективность привлечённых льготных средств от международных финансовых организаций.
Были рассмотрены планы на 2025 год, предполагающие сохранение роста экономики. Для этого требуется запуск проектов в сфере транспорта, информационных технологий, сельского хозяйства и финансов. В следующем году 78 районов будут переведены на самофинансирование, а бюджетные доходы в них будут увеличены за счёт сохранения налогов на местах.
Особо выделено увеличение финансирования образования и здравоохранения на 20 процентов. Основные направления бюджета на 2025 год будут рассмотрены в местных Кенгашах и внесены в Законодательную палату Олий Мажлиса для утверждения.