Temir yo'l sanoatiga xususiy sektor jalb qilinadi
Parlament majlisida deputatlar temir yo’l sanoatiga xususiy sektorni jalb qilish maqsadida soliq kodeksiga kiritilgan o’zgartirishlar bilan bog’liq qonun loyihasini ko’rib chiqdilar.
O’zbekistonda transport xizmatlari, shu jumladan temir yo’l transporti sifatini yaxshilash bo’yicha faol ishlar olib borilmoqda. Vagonlar va konteynerlarga talab ortib borayotganligi sababli, xususiy kompaniyalarni ushbu jarayonga jalb qilish zarurati ortib bormoqda. Buning uchun vagon va konteyner operatorlariga vaqtincha soliq imtiyozlarini berish rejalashtirilgan, bu ularning temir yo’l resurslarini ijaraga olishda faol ishtirokini rag’batlantirishi kerak.
Ushbu harakat temir yo’l yuklarini rivojlantirish va temir yo’l infratuzilmasiga investitsiyalarni jalb qilishga qaratilgan. Deputatlar tashabbusni qo’llab-quvvatladilar va qonun loyihasi birinchi o’qishda qabul qilindi.

В железнодорожную отрасль будет привлечен частный сектор
На заседании парламента депутаты рассмотрели проект закона, касающийся изменений в Налоговый кодекс, с целью привлечения частного сектора в железнодорожную отрасль.
В Узбекистане ведётся активная работа по улучшению качества транспортных услуг, включая железнодорожные перевозки. В условиях растущего спроса на вагоны и контейнеры возрастает необходимость вовлечения частных компаний в этот процесс. Для этого планируется предоставить операторам вагонов и контейнеров временные налоговые льготы, что должно стимулировать их активное участие в сфере аренды железнодорожных ресурсов.
Этот шаг направлен на развитие грузовых железнодорожных перевозок и привлечение инвестиций в железнодорожную инфраструктуру. Депутаты поддержали инициативу, и законопроект был принят в первом чтении.