Yangi qonun loyihasi issiqlik va elektr energiyasi ta’minotini yaxshilaydi
Parlament majlisida aholini issiqlik va elektr energiyasi bilan ta’minlash sifatini yaxshilashga qaratilgan qonun loyihasi ko‘rib chiqildi. So‘nggi yillarda mamlakatimizda iqtisodiy taraqqiyotni qo‘llab-quvvatlash uchun energiya resurslaridan samarali foydalanish va ularni ishlab chiqarishni barqarorlashtirishga qaratilgan islohotlar amalga oshirilmoqda.
Deputatlarning ta’kidlashicha, iste’molchilar tomonidan energiya resurslari uchun hisob-kitoblarni to‘lash bo‘yicha intizomning pastligi issiqlik va elektr energiyasi bilan ta’minlovchi kompaniyalarning moliyaviy ahvolini yomonlashtirib, ularning xizmatlari sifatiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Qonun loyihasida issiqlik va elektr energiyasi yetkazib beruvchilar to‘lovga qobiliyatsiz shaxslardan qarzdorlikni undirish to‘g‘risida fuqarolik va iqtisodiy sudlarga da’volar berishda davlat bojini to‘lashdan ozod etilishi nazarda tutilmoqda. Agar sud ushbu kompaniyalarning talablarini qanoatlantirishni qisman yoki to‘liq rad etsa, boj ulardan rad etilgan talablarga mutanosib ravishda undiriladi.
Ushbu qonunning qabul qilinishi iste’molchilar o‘rtasida to‘lov intizomini oshirishga va ko‘rsatilayotgan energetika xizmatlari sifatini yaxshilashga, shuningdek, energetika sohasidagi qarzdorlikni kamaytirishga yordam beradi. Muhokamalardan so‘ng qonun loyihasi deputatlar tomonidan qabul qilindi.

Новый законопроект улучшит обеспечение тепловой и электрической энергией
На заседании парламента был рассмотрен законопроект, направленный на улучшение качества предоставления населению тепловой и электрической энергии. В последние годы в стране проводятся реформы, направленные на эффективное использование энергоресурсов и стабилизацию их производства для поддержки экономического развития.
Депутатами отмечено, что низкая дисциплина по оплате счетов за энергоресурсы со стороны потребителей ухудшает финансовое положение компаний, которые обеспечивают теплом и электричеством, что сказывается на качестве их услуг.
Законопроект предусматривает освобождение поставщиков тепловой и электрической энергии от уплаты государственной пошлины при подаче исков о взыскании долгов с неплательщиков в гражданские и экономические суды. Если суд частично или полностью откажет в удовлетворении требований этих компаний, пошлина будет взыскана с них пропорционально отказанным требованиям.
Принятие этого закона поможет повысить платёжную дисциплину среди потребителей и улучшить качество предоставляемых энергетических услуг, а также уменьшить задолженности в сфере энергетики. После обсуждений законопроект был принят депутатами.