O'zbekistonda tadbirkorlar uchun reyting tizimi joriy etiladi
O’zgarishlarning asosiy maqsadi tadbirkorlar uchun soliqlarni va boshqa majburiy to’lovlarni o’z vaqtida va to’liq to’lashlari uchun sharoitlarni yengillashtirishdir. Bu, shuningdek, soliq intizomini kuchaytirishga va davlat oldidagi javobgarlikni oshirishga yordam beradi.
Yangi qonun loyihasi biznes uchun maxsus reytingni joriy etishni taklif qiladi. Bu soliqlarni vijdonan to’laydigan va qonunlarga rioya qiladigan kompaniyalarni aniqlashga imkon beradi. Bunday korxonalar qo’shimcha imtiyozlarga ega bo’ladilar. Masalan, agar kompaniya yuqori darajadagi “AAA” barqarorlik reytingiga ega bo’lsa, unda soliq buzilishi tekshirilmaydi va qo’shilgan qiymat solig’i (QQS) qo’shimcha tekshiruvlarsiz bir kun ichida ularga qaytariladi. Shuningdek, “A” va undan yuqori reytingga ega kompaniyalar QQSdan tashqari ortiqcha to’langan soliqlarni tezroq qaytarib olishlari mumkin.
Deputatlarning fikricha, ushbu qonunning qabul qilinishi soliq majburiyatlarini halol bajaradigan tadbirkorlar uchun yanada qulay shart-sharoitlar yaratadi. Qonun keraksiz byurokratik protseduralardan xalos bo’lishga yordam beradi va biznesga moliyaviy resurslaridan yanada samarali foydalanishga imkon beradi.

В Узбекистане введут систему рейтинга для предпринимателей
Основная цель изменений — облегчить условия для предпринимателей, чтобы они могли своевременно и в полном объёме платить налоги и другие обязательные платежи в бюджет. Это также поможет усилить налоговую дисциплину и повысить ответственность перед государством.
Новым законопроектом предлагается ввести специальный рейтинг для бизнеса, который позволит выявлять компании, добросовестно уплачивающие налоги и соблюдающие законы. Такие предприятия будут получать дополнительные преимущества. Например, если у компании будет высокий рейтинг устойчивости «ААА», то её не будут проверять на наличие налоговых нарушений, а налог на добавленную стоимость (НДС) будет возвращаться в течение одного дня без дополнительных проверок. Также компании с рейтингом «А» и выше смогут быстрее получать возврат излишне уплаченных налогов, за исключением НДС.
Депутаты считают, что принятие этого закона создаст более благоприятные условия для предпринимателей, честно выполняющих свои налоговые обязательства. Закон поможет избавиться от лишних бюрократических процедур и позволит бизнесу эффективнее использовать свои финансовые ресурсы.