Prezident YeOII sammitida ishtirok etdi
Shavkat Mirziyoyev Sankt-Peterburgda bo‘lib o‘tgan Oliy Yevroosiyo iqtisodiy kengashining majlisida kuzatuvchi sifatida ishtirok etdi. Armaniston bosh vaziri Nikol Pashinyan raisligida tashkil etilgan yig‘ilishda YeOII mamlakatlari yetakchilari, shuningdek, kuzatuvchi davlatlar, jumladan, Eron va Kuba vakillari ishtirok etdi.
Asosiy e’tibor savdo-iqtisodiy hamkorlikni, sanoat kooperatsiyasini kengaytirish va qo‘shma dasturlarni amalga oshirish masalalariga qaratildi. O‘zbekiston Prezidenti mamlakatimizning Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi bilan hamkorligi ko‘plab yo‘nalishlarda faol rivojlanib borayotganini ta’kidladi. O‘tgan yil davomida O‘zbekistonning YeOII mamlakatlari bilan tovar ayirboshlash hajmi 11 foizga oshdi va oktyabr oyida Yevroosiyo iqtisodiy komissiyasi bilan uch yillik hamkorlik rejasi tasdiqlandi.
Prezident savdo to‘siqlarini bartaraf etish, texnik jihatdan tartibga solish tizimlarini yaqinlashtirish va bojxona tranzitining elektron tizimini joriy etish muhimligini ta’kidladi. Shuningdek, O‘zbekiston kelgusi yil boshida Yevroosiyo taraqqiyot bankiga a’zo bo‘lish jarayonlarini yakunlashga tayyorligi bildirildi.
Bundan tashqari, Prezident ishbilarmonlik aloqalarini mustahkamlash va qo‘shma tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida YeOII Ishbilarmonlar kengashining yig‘ilishini 2025-yil aprel oyida Toshkentda o‘tkazishni taklif qildi. Shuningdek, u raqamlashtirish sohasida faol hamkorlik qilish, shu jumladan “Raqamli ittifoq” loyihasiga qo‘shilish, qishloq xo‘jaligida esa mahsulotlardan o‘zaro foydalanishni osonlashtirish va innovatsion loyihalarni amalga oshirish uchun kooperatsiya dasturini yaratish zarurligiga e’tibor qaratdi.
Davlat rahbari YeOII mamlakatlari fuqarolarining O‘zbekistonga kirish tartibini soddalashtirishga tayyorligini bildirib, chegarani kesib o‘tish uchun ichki hujjatlardan foydalanishni taklif qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu qadamlar O‘zbekiston va Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi o‘rtasidagi aloqalarni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

Президент принял участие в саммите ЕАЭС
Шавкат Мирзиёев принял участие в заседании Высшего Евразийского экономического совета, которое прошло в Санкт-Петербурге в статусе наблюдателя. Заседание, организованное под председательством премьер-министра Армении Никола Пашиняна, собрало лидеров стран ЕАЭС, а также представителей стран-наблюдателей, включая Иран и Кубу.
Основное внимание было уделено вопросам расширения торгово-экономического сотрудничества, промышленной кооперации и реализации совместных программ. Президент Узбекистана отметил, что взаимодействие страны с Евразийским экономическим союзом активно развивается по многим направлениям. За прошедший год товарооборот Узбекистана со странами ЕАЭС увеличился на 11%, а в октябре был утверждён трёхлетний План сотрудничества с Евразийской экономической комиссией.
Мирзиёев подчеркнул важность устранения торговых барьеров, сближения систем технического регулирования и внедрения электронной системы таможенного транзита. Также была выражена готовность Узбекистана завершить процедуры по вступлению в Евразийский банк развития в начале следующего года.
Помимо этого, Президент предложил провести в Ташкенте заседание Делового совета ЕАЭС в апреле 2025 года, чтобы укрепить деловые связи и поддержать совместные инициативы. Он также обратил внимание на необходимость активного сотрудничества в области цифровизации, включая подключение к проекту «Цифровой союз», а в сельском хозяйстве — на создание программы кооперации для облегчения взаимного доступа продукции и реализации инновационных проектов.
Глава государства выразил готовность упростить порядок въезда граждан стран ЕАЭС в Узбекистан, предложив использовать внутренние документы для пересечения границы. Эти шаги, по его словам, будут способствовать дальнейшему укреплению связей между Узбекистаном и Евразийским экономическим союзом.