O'zbekistonda Islomiy moliyalashtirish paydo bo'ladi
Markaziy bank mikromoliya tashkilotlari uchun Islom moliyalashtirish xizmatlarini ko’rsatish qoidalarini tasdiqladi. Qaror Islom moliya institutlarining buxgalteriya hisobi va audit tashkiloti (AAOIFI) tomonidan ishlab chiqilgan standartlarga asoslanadi.
Yangi hujjat Islomni moliyalashtirish xizmatlarini ko’rsatishni istagan mikromoliya tashkilotlari uchun qoidalarni belgilaydi. Bu Islomiy moliyalashtirish masalalari bilan shug’ullanadigan yoki ushbu funktsiyalarni autsorsingga topshiradigan maxsus ichki kengash tuzishni talab qiladi. Kengash kamida besh kishidan iborat bo’lishi va aktsiyadorlarning umumiy yig’ilishida tuzilishi kerak. Kengash a’zolari ishbilarmonlik obro’sining ma’lum talablariga javob berishi kerak.
Shuningdek, mikromoliya tashkilotlari, agar ular an’anaviy moliyaviy xizmatlarni taqdim qilsalar, Islomiy moliyalashtirish bilan bog’liq pullarni alohida hisobga olishlari kerakligi ta’kidlangan.
Markaziy bank qarori turli xil Islomiy moliyalashtirishni, shu jumladan ijara, foyda taqsimoti, bo’lib-bo’lib to’lash, sheriklik va oldindan to’lanadigan moliyalashtirishni ta’minlash tartibini tavsiflaydi.

В Узбекистане появится исламское финансирование
Центральный банк утвердил правила для микрофинансовых организаций по предоставлению услуг исламского финансирования. Постановление основывается на стандартах, разработанных Организацией бухгалтерского учета и аудита исламских финансовых учреждений (AAOIFI).
Новый документ устанавливает правила для микрофинансовых организаций, которые хотят предоставлять услуги исламского финансирования. Он требует создания специального внутреннего совета, который будет заниматься вопросами исламского финансирования или же передавать эти функции на аутсорсинг. Совет должен состоять из не менее пяти человек и формироваться на общем собрании акционеров. Члены совета должны соответствовать определённым требованиям деловой репутации.
Также указано, что микрофинансовые организации должны отдельно учитывать деньги, связанные с исламским финансированием, если они предоставляют и традиционные финансовые услуги.
Постановление ЦБ описывает порядок предоставления различных видов исламского финансирования, включая аренду, распределение прибыли, рассрочку, партнёрство и финансирование с предоплатой.