O'zbekiston Yevropadan investitsiyalarni jalb qilishni oshiradi
O'zbekistonning investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Qudratov Alfred Guzenbauer, Aleksandr Kvasnevskiy va Shtefan Fyule kabi xalqaro maslahatchilar kengashi a'zolari bilan uchrashuv o'tkazdi.
Uchrashuvning asosiy mavzusi O'zbekiston va Yevropa Ittifoqi o'rtasidagi investitsiyalar va savdo sohasidagi aloqalarni mustahkamlash hamda boshqa muhim yo'nalishlarda hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari bo'ldi.
Uchrashuvda Yevropadan O'zbekiston iqtisodiyotiga investitsiyalarni jalb qilish, savdo aloqalarini kengaytirish va ustuvor sohalarda qo'shma loyihalarni amalga oshirish masalalariga alohida e'tibor qaratildi. Qudratov O'zbekiston Yevropa Ittifoqi bilan o'zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish va yevropalik investorlar uchun qulay sharoitlar yaratishga intilayotganini ta'kidladi.
Xalqaro maslahatchilar kengashi a'zolari O'zbekistonda olib borilayotgan islohotlarni yuqori baholab, O'zbekiston va Yevropa Ittifoqi o'rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishni qo'llab-quvvatlashga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

Узбекистан увеличит привлечение инвестиций из Европы
Министр инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Лазиз Кудратов встретился с членами Международного консультативного совета, в который входят Альфред ГузенбауэрАлександр Квасьневский и Штефан Фюле
Основной темой обсуждения стали перспективы укрепления связей между Узбекистаном и Европейским Союзом в области инвестиций и торговли, а также в других важных сферах.
На встрече особое внимание уделялось привлечению инвестиций из Европы в экономику Узбекистана, расширению торговых связей и реализации совместных проектов в приоритетных отраслях. Кудратов подчеркнул, что Узбекистан нацелен на дальнейшее развитие взаимовыгодного партнёрства с ЕС и создание комфортных условий для европейских инвесторов.
Члены Международного консультативного совета высоко оценили реформы, которые проводятся в Узбекистане, и выразили готовность поддерживать дальнейшее развитие сотрудничества между Узбекистаном и Европейским Союзом.