Toshkentda eksportni rivojlantirish uchun akseleratorning ochiq eshiklar kuni bo‘lib o‘tdi
Poytaxtimizda mahalliy ishlab chiqaruvchilarning eksport salohiyatini oshirish maqsadida tashkil etilgan akselerator dasturi ishtirokchilari uchun ochiq eshiklar kuni bo‘lib o‘tdi. Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi ishtirokida o‘tkazildi.
Ishtirokchilar orasida vazir o‘rinbosari Ilzat Qosimov, tanlovdan o‘tgan tarmoq birlashmalari, ishlab chiqaruvchi kompaniyalar vakillari, shuningdek, MDH va Yevropa Ittifoqi mamlakatlari ekspertlari bor edi.
Qosimov o‘z nutqida akselerator kompaniyalarni tashqi bozorlarga chiqish uchun kompleks tayyorlashga qaratilganini aytdi. Ishtirokchilar eksport faoliyatining barcha bosqichlaridan — bozor va raqobatchilarni o‘rganishdan tortib, tijorat takliflarini tuzishgacha bo‘lgan bosqichlardan o‘tadilar. Har bir kompaniya tajribali mutaxassislar bilan ishlaydi, bu uning muvaffaqiyatga erishish imkoniyatlarini oshiradi va xalqaro maydonda raqobatbardoshligini oshiradi.
Tadbir davomida xalqaro va mahalliy ekspertlar tomonidan ham o‘quv modullari o‘tkazildi. Ular eksportga tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha o‘z tajribalari bilan o‘rtoqlashdilar, asosiy iqtisodiy ko‘rsatkichlar, Yevropa va MDH bozorlarining o‘ziga xos xususiyatlari, samarali savdo va sheriklar topish haqida so‘zlab berdilar. Ekspertlarning ta’kidlashicha, O‘zbekiston eksportni faol ravishda oshirmoqda, bu xorijdagi o‘zbek mahsulotlari assortimentining o‘sishi va mamlakatning xalqaro ko‘rgazmalarda faol ishtirok etishi bilan tasdiqlanadi.
Ishtirokchilar akselerator ishining asosiy bosqichlari va dastur ekspertlari bilan o‘zaro hamkorlik qilishning batafsil rejasi bilan tanishdilar. Har bir kompaniyada taraqqiyotni kuzatib boradigan, topshiriqlarni bajarishda yordam beradigan va jamoalarni o‘qitishdan tortib eksport bitimlarini tuzishgacha bo‘lgan amaliyotga tayyorlaydigan kuzatuvchi tayinlanadi. IMGR kompaniyalar guruhi bosh direktori Yekaterina Norkina ta’kidlaganidek, treker kuzatuvi ishtirokchilarga aniq rejaga rioya qilish va eksport yo‘lida barcha vazifalarni muvaffaqiyatli bajarish imkonini beradi.

В Ташкенте прошёл день открытых дверей акселератора для развития экспорта
В столице прошёл день открытых дверей для участников программы акселератора, организованного с целью повышения экспортного потенциала местных производителей. Мероприятие прошло при участии Министерства инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан.
Среди участников были заместитель министра Ильзат Касымов, представители отраслевых объединений, компаний-производителей, прошедших отбор, а также эксперты из стран СНГ и ЕС.
В своём выступлении Касымов рассказал, что акселератор нацелен на комплексную подготовку компаний для выхода на внешние рынки. Участники пройдут все этапы экспортной деятельности — от изучения рынка и конкурентов до составления коммерческих предложений. Каждая компания будет работать с опытными экспертами, что увеличит её шансы на успех и повысит конкурентоспособность на международной арене.
Во время мероприятия также прошли обучающие модули, которые провели международные и местные эксперты. Они делились опытом по подготовке к экспорту, рассказывали о ключевых экономических показателях, особенностях европейского и СНГ-рынков, эффективных продажах и поиске партнёров. Эксперты отметили, что Узбекистан активно увеличивает экспорт, что подтверждается ростом ассортимента узбекской продукции за границей и активным участием страны в международных выставках.
Участники познакомились с основными этапами работы акселератора и детальным планом взаимодействия с экспертами программы. В каждой компании будет назначен трекер, который будет отслеживать прогресс, помогать с выполнением заданий и готовить команды к практике — от обучения до заключения экспортных сделок. Как отметила Екатерина Норкина, генеральный директор группы компаний IMGR, сопровождение трекера позволит участникам следовать чёткому плану и успешно выполнять все задачи на пути к экспорту.