Transport vaziri o‘rinbosari aviatsiya masalalarini hal etish bo‘yicha konferensiya o‘tkazdi
Uchrashuvda “O‘zaviatsiya” agentligi, “O‘zaeronavigatsiya” markazi, “Uzbekistan Airports” kompaniyasi vakillari, Transport vazirligi mutaxassislari, aviakompaniyalar vakillari hamda Islom Karimov nomidagi “Toshkent” xalqaro aeroporti xodimlari ishtirok etdi.
Transport vaziri o‘rinbosari Jasurbek Choriyev so‘nggi yillarda O‘zbekistonda fuqaro aviatsiyasini rivojlantirish va raqobat muhitini yaratish bo‘yicha katta ishlar amalga oshirilayotganini ta’kidladi. Yangi investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda va bu yo‘nalishda keyingi qadamlar rejalashtirilmoqda. Uning so‘zlariga ko‘ra, mamlakat prezidentining topshirig‘iga ko‘ra, umumiy rivojlanish strategiyasining muhim qismi bo‘lgan Urganch va Buxoro aeroportlarini rivojlantirish bo‘yicha investorlar uchun taqdimot rejalashtirilgan.
Anjuman davomida aviakompaniyalarning ish sharoitiga oid turli masalalar muhokama qilindi. Toshkent aeroportida aviakompaniyalar uchun alohida xonalar ajratish, samolyotlar ehtiyot qismlarini saqlash uchun omborxonalar ajratish, yuk va havo kemalarini zaryadlash uskunalari sonini ko‘paytirish va boshqa masalalarga e’tibor qaratildi.
Aviatsiya sohasining barcha ishtirokchilari uchun sharoitlarning o‘z vaqtida yaxshilanishini ta’minlash maqsadida yechimini topish uchun vaqt talab qiladigan masalalar ularning bajarilishini nazorat qiladigan mas’ullarga topshirildi.

Заместитель министра транспорта провёл конференцию для решения вопросов авиации
Во встрече приняли участие представители Агентства «Узавиация», Центра «Узаэронавигация», компании «Uzbekistan Airports», специалисты из министерства транспорта, представители авиакомпаний и сотрудники международного аэропорта «Ташкент» имени Ислама Каримова.
Заместителя министра транспорта Жасурбек Чориев отметил, что в последние годы в Узбекистане проводится большая работа по развитию гражданской авиации и созданию конкурентной среды. Ведутся новые инвестиционные проекты, и планируются дальнейшие шаги в этом направлении. По его словам, по поручению президента страны планируется презентация для инвесторов по развитию аэропортов Ургенча и Бухары, что является важной частью общей стратегии развития.
Во время конференции обсудили различные вопросы, касающиеся условий работы авиакомпаний. Было уделено внимание выделению отдельных помещений для авиакомпаний в аэропорту Ташкента, предоставлению складов для хранения запчастей для самолётов, увеличению количества оборудования для грузов и зарядки воздушных судов и другим вопросам.
Вопросы, требующие времени для решения, были переданы ответственным лицам, которые будут контролировать их выполнение, чтобы обеспечить своевременное улучшение условий для всех участников авиационной сферы.