Reytingi yuqori bo‘lgan o‘zbekistonlik fermerlarga imtiyozlar beriladi
O‘zbekistonda reytingi yuqori bo‘lgan fermerlarga bir qator imtiyozlar taqdim etiladi, jumladan, yer solig‘i kamaytiriladi va kredit xatarlarini sug‘urtalash talabi bekor qilinadi. Qo‘llab-quvvatlash choralari prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 17 mart kuni o‘tkazilgan yig‘ilishda muhokama qilindi.
Birinchidan, kreditlarning qaytarilmaslik xatarini majburiy sug‘urtalash talabi bekor qilinadi.
Ikkinchidan, ular uchun yer solig‘i stavkasi uch barobar pasaytiriladi.
Uchinchidan, Fermerlar kengashiga a’zolik badali ikki barobar kamaytiriladi.
Bundan tashqari, paxta va g‘alladan belgilangan me’yorlardan yuqori hosil olgan fermerlarga o‘z maydonlarining 25 foizigacha qismidan almashlab ekish uchun foydalanishga, ya’ni ushbu yerlarda ozuqa ekinlari, sabzavotlar, dukkakli va boshqa qishloq xo‘jaligi o‘simliklarini yetishtirishga ruxsat beriladi.
Ilgari umumiy ko‘rsatkichlar bo‘yicha baholangan fermerlar reytingi endi alohida mezonlarga bo‘linadi: hosildorlik, ishchilar soni va ishlab chiqarish hajmi.
Bundan tashqari, yig‘ilishda hokimliklarning zaxira jamg‘armalaridan yer ajratishni soddalashtirish choralari, jumladan, qishloq xo‘jaligi yerlarini auksion orqali bo‘lib-bo‘lib sotishni bekor qilish, sotilmay qolgan lotlar narxini har kuni 10 foizga arzonlashtirish masalalari muhokama qilindi.
Ajratiladigan yerlarning 10 foizdan 20 foizgacha bo‘lgan qismi ozuqa ekinlarini yetishtirishga mo‘ljallanadi.
Shuningdek, 125 million tup ko‘chat ekish, suv ta’minoti cheklangan mahallalarda geomembrana qoplamali suv havzalari qurish, aholiga xizmat ko‘rsatuvchi servis kompaniyalari tarmog‘ini kengaytirish va infratuzilmani yaxshilash (yo‘llarni ta’mirlash, energiya ta’minoti) rejalashtirilmoqda.

Узбекские фермеры с высоким рейтингом получат льготы
В Узбекистане фермерам с высоким рейтингом предоставят ряд льгот, включая снижение земельного налога и отмену требования по страхованию кредитных рисков. Меры поддержки обсуждались на совещании под председательством президента Шавката Мирзиёева 17 марта.
Во-первых, отменяется требование по обязательному страхованию рисков невозврата кредитов.
Во-вторых, для них в три раза снижается ставка земельного налога.
В-третьих, вдвое уменьшаются членские взносы в Совет фермеров.
Кроме того, фермерам, получающим урожай хлопка и зерна выше установленных норм, разрешается использовать до 25% своих площадей для чередования посевов, то есть выращивать на этих землях кормовые культуры, овощи, бобовые и другие сельскохозяйственные растения.
Рейтинг фермеров, ранее оценивавшийся по общим показателям, теперь будет разделен на отдельные критерии: урожайность, численность работников и объемы производства.
Кроме того, на совещании обсуждались меры по упрощению выделения земель из резервных фондов хокимиятов, в том числе отмена продажи сельскохозяйственных земель в рассрочку через аукционы и ежедневное снижение стоимости непроданных лотов на 10%.
От 10% до 20% выделяемых земель будут предназначены для выращивания кормовых культур.
Также планируется высадить 125 млн саженцев, построить водоемы с геомембранным покрытием в махаллях с ограниченным водоснабжением, расширить сеть сервисных компаний для населения и улучшить инфраструктуру (ремонт дорог, энергоснабжение).