O'zbekiston ijodiy iqtisodiyotni rivojlantira boshladi
“Ijodiy iqtisodiyot to’g’risida” gi qonun qabul qilindi, uning maqsadi ijodiy sohalarni qo’llab-quvvatlash va rivojlantirish, shuningdek, ushbu sohadagi faoliyatni tartibga solishdir.
Ijodiy iqtisodiyot madaniy va ijodiy mahsulotlarni yaratish bilan bog’liq turli xil faoliyat sohalarini o’z ichiga oladi. Ushbu sohadagi davlat siyosati ijodiy tashabbuslarni qo’llab-quvvatlashga, madaniy faoliyatni rivojlantirishga, ijod uchun qulay muhit yaratishga qaratilgan.
Qonunning asosiy maqsadi adabiyot, amaliy san’at, arxitektura, audiovizual loyihalar va raqamli texnologiyalarda ijodiy va intellektual salohiyatni rag’batlantirish bo’ladi.
Vazirlar Mahkamasi ijodiy iqtisodiyot sohasida yagona davlat siyosatini olib borish uchun mas’ul bo ’ladi, ijodiy iqtisodiyotni rivojlantirish bo’ yicha maxsus Respublika kengashi esa ushbu yo’nalishlarning rivojlanishiga ko’maklashuvchi maslahat organiga aylanadi.

Узбекистан начнёт развивать креативную экономику
Принят Закон «О креативной экономике», целью которого является поддержка и развитие творческих индустрий, а также регулирование деятельности в этой области.
Креативная экономика включает в себя разнообразные сферы деятельности, которые связаны с созданием культурных и творческих продуктов. Государственная политика в этой области будет направлена на поддержку креативных инициатив, развитие культурных мероприятий и создание благоприятной среды для творчества.
Основной целью Закона станет стимулирование творческого и интеллектуального потенциала в литературе, прикладном искусстве, архитектуре, аудиовизуальных проектах и цифровых технологиях.
Кабинет Министров будет отвечать за проведение единой государственной политики в области креативной экономики, а специальный Республиканский совет по развитию креативной экономики станет консультативным органом, который будет помогать развивать эти направления.