Prezident Farg‘ona viloyatini rivojlantirish chora-tadbirlarini muhokama qildi
Shavkat Mirziyoyev Farg‘ona viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, investitsiya va ishbilarmonlik muhitini yaxshilash masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi. Mintaqa iqtisodiyotiga e’tibor sezilarli natijalarga olib keldi: yetti yil ichida sanoat korxonalari soni uch barobarga oshib, 13 mingtaga yetdi, investitsiya loyihalari tufayli 116 mingta ish o‘rni yaratildi.
“Qo‘qon” erkin iqtisodiy zonasini 210 gektarga kengaytirish muhim loyihalardan biri bo‘ldi. Bu yerda qiymati 1 milliard dollarlik 185 ta loyiha joylashtirilib, 12 mingga yaqin ish o‘rni yaratiladi. Qo‘qon shahrida ham birinchi bosqich korxonalari 900 million dollarga baholanib, 5 mingta ish o‘rni yaratadigan texnopark tashkil etish boshlandi.
Xorijiy investorlar: xitoylik ishbilarmonlar bilan 1 milliard dollarlik va Janubiy Koreyalik hamkorlar bilan 240 million dollarlik muhim kelishuvlarga erishildi. Ushbu loyihalarni amalga oshirish uchun umumiy maydoni 1 ming 210 gektar bo‘lgan sanoat zonalari tashkil etilib, 30 ming kishi, jumladan, kam ta’minlangan oilalar ish bilan ta’minlanadi.
Beshariq tumanida Termizdagi kabi erkin savdo hududiga aylanadigan savdo-logistika markazi qurilishi boshlandi. Bu viloyat eksportini 50 million dollarga oshirib, 2 mingta ish o‘rni yaratish imkonini beradi. Xuddi shunday loyihani Quvasoyda ham amalga oshirish taklif etildi.
Yig‘ilishda viloyat hokimi 3,7 milliard dollar investitsiya jalb qilish, eksportni 1,5 milliard dollarga yetkazish va 500 ming aholini ish bilan ta’minlash rejalarini ma’lum qildi. Prezident eksportchilarni qo‘llab-quvvatlash, ish o‘rinlari yaratish va mahalliy hokimiyatlarning mas’uliyatini oshirish muhimligini ta’kidlab, takliflarni maromiga yetkazish va hudud iqtisodiyotini rivojlantirish bo‘yicha qaror tayyorlash bo‘yicha topshiriq berdi.

Президент обсудил меры развития Ферганской области
Шавкат Мирзиёев провёл совещание, посвящённое социально-экономическому развитию Ферганской области, улучшению инвестиционного климата и деловой среды. Внимание к экономике региона уже привело к значительным результатам: за семь лет количество промышленных предприятий выросло в три раза, достигнув 13 тысяч, а благодаря инвестиционным проектам создано 116 тысяч рабочих мест.
Одним из ключевых проектов стало расширение свободной экономической зоны «Коканд» на 210 гектаров. Здесь планируется разместить 185 проектов стоимостью один млрд долларов, что обеспечит около 12 тысяч рабочих мест. В Коканде также началась организация технопарка, где предприятия первого этапа будут оцениваться в 900 млн долларов и создадут пять тысяч рабочих мест.
Достигнуты важные соглашения с зарубежными инвесторами: с китайскими бизнесменами на один млрд долларов и с партнёрами из Южной Кореи на 240 млн долларов. Для реализации этих проектов предусмотрено создание промышленных зон общей площадью 1 210 гектаров, где трудоустроят 30 тысяч человек, включая малообеспеченные семьи.
В Бешарыкском районе начато строительство торгово-логистического центра, который станет зоной свободной торговли, аналогичной термезской. Это позволит увеличить экспорт области на 50 млн долларов и создать две тысячи рабочих мест. Подобный проект предложено реализовать и в Кувасае.
На совещании хоким области представил планы по привлечению 3,7 млрд долларов инвестиций, увеличению экспорта до 1,5 млрд долларов и обеспечению занятости 500 тысяч человек. Президент поручил доработать предложения и подготовить постановление о развитии экономики региона, подчеркнув важность поддержки экспортеров, создания рабочих мест и повышения ответственности местных властей.