O‘zbekistonda yangi energetika inshootlari ishga tushirildi va qurilishi boshlandi. Tantanali marosimda prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirok etdi. Loyihalar mamlakatning energetika salohiyatini kuchaytirish va qayta tiklanadigan energiya manbalarini rivojlantirishga qaratilgan.
Ishga tushirilgan quvvatlar 4 milliondan ortiq xonadonni uzluksiz va ekologik toza elektr energiyasi bilan ta’minlaydi, qo‘shimcha 9,5 milliard kilovatt-soat elektr energiyasi ishlab chiqarish imkonini beradi, tabiiy gaz iste’molini kamaytiradi hamda atmosferaga zararli moddalar chiqarilishini pasaytiradi.
Mirziyoyev o‘z nutqida ushbu loyihalarning amalga oshirilishi xorijiy investitsiyalar tufayli mumkin bo‘lganini ta’kidladi. So‘nggi besh yil ichida BAA, Saudiya Arabistoni, Turkiya, Xitoy va Germaniya kompaniyalari hamda xalqaro moliya institutlari bilan hamkorlikda 20 milliard dollarga yaqin mablag‘ jalb etildi.
Prezident umumiy ishlab chiqarishning 16 foizini tashkil etayotgan “yashil energiya” ulushini oshirish muhimligini ta’kidladi. 2030 yilga kelib, uning ulushini 54 foizgacha yetkazish, qo‘shimcha 19 ming megavattlik quvvatlar qurish va boshqa davlatlar bilan energetika sohasidagi hamkorlikni rivojlantirishni davom ettirish rejalashtirilgan.

Президент дал старт работе новых энергетических объектов
В Узбекистане запустили и начали строительство новых энергетических объектов. На торжественной церемонии присутствовал президент Шавкат Мирзиёев. Проекты направлены на усиление энергетического потенциала страны и включают развитие возобновляемых источников энергии.
Запущенные мощности обеспечат бесперебойной и экологически чистой электроэнергией более четырёх млн домохозяйств, позволят дополнительно производить 9,5 млрд киловатт-часов электроэнергии, сократить потребление природного газа и снизить выбросы вредных веществ в атмосферу.
В своём выступлении Мирзиёев отметил, что реализация этих проектов стала возможной благодаря иностранным инвестициям. В сотрудничестве с компаниями из ОАЭ, Саудовской Аравии, Турции, Китая и Германии, а также международными финансовыми институтами за последние пять лет привлечено около 20 млрд долларов.
Президент подчеркнул важность увеличения доли «зелёной энергии», которая уже составляет 16% от общей генерации. К 2030 году планируется увеличить её долю до 54%, построить дополнительные мощности на 19 тысяч мегаватт и продолжить развитие энергетического сотрудничества с другими странами.