Investitsiyalar vaziri Slovakiya bilan hamkorlik istiqbollarini muhokama qildi
O‘zbekiston investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Qudratov Slovakiyaning Favqulodda va Muxtor elchisi Viktor Boretskiy bilan uchrashuv o‘tkazdi. Uchrashuvda o‘zaro savdo va sanoat hamkorligini kengaytirish istiqbollari muhokama etildi.
Qishloq xo‘jaligi, mashinasozlik, to‘qimachilik va farmatsevtika sanoati, shuningdek axborot texnologiyalari va turizm sohalaridagi hamkorlikka alohida e’tibor qaratildi.
O‘tgan yili O‘zbekiston-Slovakiya tovar ayirboshlash hajmi 83 foizga oshgani ta’kidlandi. O‘zbekistonda Slovakiya sarmoyasi ishtirokidagi 20 ta kompaniya faoliyat yuritmoqda. Ular IT, ta’lim, qurilish, logistika, metallurgiya va tibbiyot uskunalari sohalari bilan shug‘ullanadi.
Tomonlar Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiya ishini qayta tiklashga kelishib oldilar. Navbatdagi yig‘ilish 2025-yilning ikkinchi choragiga rejalashtirildi. Shuningdek, investitsion salohiyatni o‘rganish va hamkorlik aloqalarini o‘rnatish maqsadida biznes-forum hamda ishbilarmon doiralar tashrifi almashuvini tashkil etish kelishib olindi.
Uchrashuv yakunida tomonlar hamkorlikni chuqurlashtirish borasidagi tayyorliklarini tasdiqladi hamda muhokama qilingan loyiha va tashabbuslarni amalga oshirish uchun o‘zaro hamkorlik mexanizmini kelishib oldilar.

Министр инвестиций обсудил перспективы сотрудничества со Словакией
Министр инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Лазиз Кудратов провёл встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Словакии Виктором Борецким. На встрече обсуждались перспективы расширения взаимной торговли и промышленной кооперации.
Особое внимание было уделено сотрудничеству в сельском хозяйстве, машиностроении, текстильной и фармацевтической промышленности, а также в области информационных технологий и туризма.
Отмечено, что узбекско-словацкий товарооборот в прошлом году вырос на 83%. В Узбекистане работают 20 компаний с участием словацкого капитала, занимающиеся IT, образованием, строительством, логистикой, металлургией и медицинским оборудованием.
Стороны договорились возобновить работу Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству. Очередное заседание запланировано на второй квартал 2025 года. Также будут организованы бизнес-форум и обмен визитами деловых кругов для изучения инвестиционного потенциала и установления партнёрских связей.
В завершение встречи стороны подтвердили готовность углублять сотрудничество и договорились о механизме взаимодействия для реализации обсуждённых проектов и инициатив.