O‘zbekiston, Qozog‘iston va Qirg‘iziston energetika va suv xo‘jaligida jazirama yozga tayyorgarlik ko‘rmoqda
14-may kuni O‘zbekiston Energetika vazirligida O‘zbekiston (J.Mirzamahmudov va Sh.Hamrayev), Qozog‘iston (Ye.Akkenjenov va N.Nurjigitov) va Qirg‘iziston Respublikasi (T.Ibrayev) energetika va suv xo‘jaligi vazirlari hamda boshqa muhim shaxslar ishtirokida muhim amaliy uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Bo‘lajak yoz mavsumi sharoitida uch mamlakat suv-energetika kompleksining uzluksiz ishlashini ta’minlash muhokamalarning asosiy mavzusi bo‘ldi. Tomonlar energiya tarmoqlarining ish rejimlarini kelishib oldilar, bu esa taqchillikning oldini olish va barqaror energiya ta’minotini ta’minlash uchun muhim qadamdir.
Qo‘shma loyihalarga alohida e’tibor qaratildi, xususan, "Qambarota GES-1" qurilishining hozirgi holati va suv-energetika balansini kelishish masalalari muhokama qilindi, bu esa mamlakatlarning o‘zaro manfaatli hamkorlikdan manfaatdorligini ta’kidlaydi.
Uchrashuv yakunida protokol imzolandi va yaqin kelajakda kelishib olingan tadbirlarni o‘tkazish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Узбекистан, Казахстан и Кыргызстан готовятся к жаркому лету в энергетике и водном хозяйстве
14 мая в Министерстве энергетики Узбекистана прошла важная рабочая встреча, объединившая министров энергетики и водного хозяйства Узбекистана (Ж.Мирзамахмудов и Ш.Хамраев), Казахстана (Е.Аккенженов и Н.Нуржигитов) и Кыргызской Республики (Т.Ибраев), а также другие ключевые фигуры.
Главной темой обсуждения стало обеспечение бесперебойной работы водно-энергетического комплекса трех стран в условиях предстоящего летнего сезона. Стороны согласовали режимы работы энергосетей, что является важным шагом для предотвращения дефицита и обеспечения стабильного энергоснабжения.
Особое внимание было уделено совместным проектам, в частности, обсудили текущий статус строительства «Камбаратинской ГЭС-1» и вопросы согласования водно-энергетического баланса, что подчеркивает заинтересованность стран в взаимовыгодном сотрудничестве.
Итогом встречи стало подписание протокола и достижение договоренности о проведении дальнейших согласованных мероприятий в ближайшем будущем.